Search
Close this search box.

Indie zakáže vývoz pšenice. Globální zásobování potravinami se ocitne v obtížné pozici. 

Když Rusko, největší světový vývozce pšenice, napadlo na začátku letošního roku Ukrajinu, Indie jakožto pátého největšího vývozce pšenice na světě, měl světový řetězec dodávek potravin záložní plán. Tento plán právě selhal. 


Během uplynulého víkendu Indie, druhý největší producent pšenice na světě hned po Číně, oznámila, že zakáže vývoz pšenice. Už nyní panují obavy z rostoucího hladomoru po celém světě. Nyní se očekávají dokonce vyšší ceny potravin. Oddělit pšenici od grafu inflace 

Když po únorové invazi Ruska na Ukrajinu prudce klesl vývoz z oblasti Černého moře, indická vláda přispěla k utišení situace na trzích příslibem, že letos dodá rekordních 10 milionů tun pšenice. 

Podle Ministerstva zemědělství USA disponuje Indie navíc 10 % světových zásob obilí a tento přebytek byl vyhodnocen jako klíčový pro kompenzaci celosvětového výpadku zásobování. 

Přesto od poloviny března zničila krutá vlna veder značnou část letošní sklizně a ohrozila schopnost Indie vyprodukovat 111 milionů tun pšenice, které vláda předpovídá na rok 2022. Ochlazení lokálních cen v Indii 

Indie dotuje zemědělce stanovením minimálních cen pro vybrané plodiny. Vzhledem k rekordně vysokým cenám pšenice, které dosahují až 25 000 rupií neboli 323 dolarů za metrickou tunu, se zemědělci jen stěží mohou spokojit s cenovým minimem ve výši 20 150 rupií. Zákazem vývozu se vláda tak pokouší ochladit lokální ceny. 

To by mohlo vyvolat tlak na již tak vysoké náklady na potraviny v některých zemích. Podle odhadů Světové banky z předchozího měsíce, která dosud nezohlednila indický zákaz vývozu, vzrostou ceny pšenice v roce 2022 na rekordních 450 USD za metrickou tunu, což je o 42 % více než v loňském roce. 

Indie uvedla, že její rozhodnutí vychází z rostoucích mezinárodních cen, které ohrožují její vlastní potravinové zásobování. V dubnu totiž vzrostla inflace potravin v Indii o 8,3 %. Svět, panika a hladomor?  

„Vzhledem ke klimatickým výkyvům a obavám o potravinovou soběstačnost bychom měli udržovat přebytek,“ sdělil deníku The Washington Post Devinder Sharma, odborník na zemědělskou politiku. „Máme velký počet obyvatel, o které se musíme postarat.“  

Obchodní protekcionismus už tehdy zvyšoval ceny potravin. Minulý měsíc Indonésie zakázala vývoz palmového oleje, nejobchodovanějšího rostlinného oleje na světě. Spolu s ruským a ukrajinským slunečnicovým olejem to znamená, že více než 40 % světového trhu s rostlinným olejem začíná pociťovat velký hlad.  


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00