Search
Close this search box.

Glencore přeskupuje aktiva a chystá se na nákupy

Jeden z největších světových těžařů, skupina Glencore, se chystá na svou velkou přeměnu. Momentálně reviduje svá aktiva a zkoumá, kterých se zbaví, aby za získané peníze mohla jiná aktiva nakupovat.


Globální těžařská skupina Glencore vlastní po celém světě více než 150 dolů nejrůznějších nerostných surovin. Nyní se rozhodla, že přinejmenším desítku z nich prodá a u dalších 15 provede evaluaci a rozhodne se, jak s nimi dál naloží. Cílem totiž je přeskupit portfolio svých aktiv tak, aby se celá skupina připravila na novou éru, respektive na „komodity budoucnosti“.

„Ta aktiva, která nejsou pro daný účel vhodná, bychom chtěli z našeho portfolia vyřadit,“ řekl generální ředitel skupiny Glencore Gary Nagle, aniž by řekl, o kterých aktivech je konkrétně řeč. Podle něho nelze na portfolio celé skupiny uplatnit jedno univerzální kritérium. „Každé aktivum bude posuzováno individuálně podle svých měřítek a kontextu,“ dodal Gary Nagle.

Dá se ale úspěšně odhadovat, že „na odpis“ jsou především uhelné doly, neboť Nage už dříve prezentoval svou strategii, podle níž má docházet k postupné dekarbonizaci celé skupiny. Kolem 94 procent akcionářů se vyslovilo pro plán na dosažení uhlíkové neutrality Glencore do roku 2050.

Skupina chce však už do roku 2026 redukovat své emise o 15 procent v porovnání s rokem 2015, do roku 2035 pak o celých 50 procent.

Gary Nagle chce této transformace využít rovněž ke zlepšení fungování celé skupiny, jejíž výsledek hospodaření by mohl v příštím roce skončit provozním ziskem ve výši 21,7 miliardy dolarů, jak vyplývá z jejího výhledu. To je mírně pod očekáváním analytiků.

Akcie společnosti Glencore na zprávy sice ve čtvrtek zareagovaly poklesem o 4,1 procenta, od začátku roku jsou však o více než 44 procent v plusu. Aktuální krátkodobý výkyv směrem dolů se tak dá využít k dokoupení akcií do portfolia, neboť dekarbonizační transformace je zjevně cestou, jak udržet krok s trendem.


Denina,
Shabalala, Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00