Search
Close this search box.

Glencore obnoví těžbu mědi v Kongu. Akcie reagují růstem

Jedna z největších těžařských společností světa obnoví těžbu mědi a kobaltu v dole Mutanda v Demokratické republice Kongo. Ceny kovů totiž vzrostly natolik, že se těžba v Mutandě opět vyplatí.

O obnovení těžby v největším kobaltovém dole světa zástupci společnosti Glencore hovořili už letos v únoru. Říkali, že cesta k obnovení těžby mědi a kobaltu je zahájena, aniž by ovšem sdělili, kdy k tomu dojde. Nyní už je jasné, že by práce měly být zahájeny během příštích dvanácti měsíců. S odkazem na dobře informované zdroje to uvedla agentura Reuters.

Ceny mědi i kobaltu na globálním trhu totiž od začátku roku vzrostly o desítky procent, a tak se obnovení těžby obou kovů v Kongu společnosti Glencore opět vyplatí. Z dolu Mutanda se ročně vytěží více než 100 tisíc tun mědi a přes 25 tisíc tun kobaltové rudy. Těžba byla v Mutandě zastavena v srpnu 2019, kdy poptávka po mědi a kobaltu zeslábla natolik, že se tržní ceny těchto kovů dostaly příliš nízko.

Akcie společnosti Glencore na zprávu zareagovaly růstem. Během úterního obchodování zpevnily asi o čtyři procenta na více než 330 pencí za kus. V průběhu dalších hodin sice mírně oslabily, stále ale zůstaly přibližně o 2,5 procenta výše než v pondělí.


Desai, Reuters
Redford, Metal Bulletin

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00