Search
Close this search box.

Fed může zvýšit sazby výrazněji, než se původně čekalo. Na trhy to nemusí mít negativní vliv

Americká centrální banka pravděpodobně přistoupí k dalším dvěma zvýšením základní úrokové sazby, a to v květnu a červnu. Růst sazeb by mohl být vyšší, než se původně předpokládalo. Odborníci rovněž vyčíslili pravděpodobnost, s jakou se americká ekonomika dostane letos do recese.


Základní úroková sazba americké centrální banky, od které se odvíjí úročení prakticky u všech produktů finančního trhu, by mohl v následujících dvou měsících stoupnout dvakrát po sobě. Zatímco dnes se základní sazba pohybuje na úrovni 0,25 až 0,5 procenta, v květnu i červnu by mohlo dojít k jejímu zvýšení vždy o půl procentního bodu.

To by znamenalo, že by se v červnu mohla základní sazba dostat až na1,5 procenta, jak vyplývá z průzkumu mezi více než stovkou odborníků, které oslovila agentura Reuters. Experti rovněž odhadli, že šance na propuknutí ekonomické recese v USA je 40 procent.

Přestože je zpřísňování měnové politiky vždy do určité míry špatnou zprávou pro finanční trhy, může růst sazeb tentokrát představovat výjimku. Zřejmě nejpádnějším argumentem, proč by akcie neměly po dvojitém hiku ze strany Fedu padat, je skutečnost, že trhy již avizovaný růst sazeb do svých rozhodovacích schémat zahrnuly.

Nebude však možné říci, že další zpřísňování měnové politiky dopadne na všechny akcie stejně. Některé budou oslabovat, jiné naopak posílí. Které to budou, bude samozřejmě záviset na vývoji konfliktu na Ukrajině a na reakci západních lídrů.

V posledních měsících výrazně sílí akcie zbrojařských firem, které reagují na proklamace politiků o nutnosti zvýšení výdajů na obranu. Rostou také akcie těžařských společností, určitou nadějí jsou také bankovní tituly. Pro kvalifikované rozhodnutí, do jakých akcí nasměřovat své investice, bude samozřejmě nutné situaci bedlivě sledovat.


Bhat,
Ghosh, Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05