Odvod z nadměrných příjmů výrobců elektřiny by se mohl stát součástí evropské legislativy. Evropský parlament totiž bude posuzovat návrh na zavedení příjmového stropu, který si země Evropské unie již vyzkoušely během uplynulých měsíců, kdy země sedmadvacítky čelily energetické krizi. Opatření by mělo preventivní charakter pro případ, že by se energetická krize vrátila.
Evropská unie chce finalizovat reformu trhu s elektrickou energií.
Cílem má být úprava systému tak, aby byl více odolný vůči takovým cenovým výkyvům, jakých jsme byli svědky v uplynulém roce poté, co Rusko spustilo svou vojenskou agresi vůči Ukrajině.
Hlavní vyjednavač reformy, europoslanec Nicolas Gonzales Casares chce do reformního balíku implementovat příjmový strop pro výrobce elektřiny, který by byl aktivován v případě, že se energetická krize zopakuje.
Tento strop by de facto znamenal zdanění 90 procent příjmů, které by výrobce elektřiny inkasoval nad rámec ceny 180 eur za megawatthodinu.
Odvod z nadměrných příjmů by se týkal prakticky všech typů elektráren, a to jak využívajících fosilní zdroje, tak zdroje obnovitelné nebo jádro.
Výtěžek z odvodů z nadměrných příjmů by pak vlády využívaly k financování sociální pomoci zejména domácnostem, kterým by kompenzovaly příliš drahou elektrickou energii. Pomoc by se mohla týkat také podnikatelů.
„Jde o velmi důležitý nástroj, který pomohl lidem výrazně snížit výdaje za energie,“ uvedl Gonzales Cares pro agenturu Reuters.
O návrhu, stejně jako o celkové podobě reformy evropského energetického trhu, by Evropský parlament měl hlasovat v řádu několika měsíců.
Zdroj: Abnett – Reuters