Švédská platební společnost Klarna dosáhla obratu 46 miliard dolarů. V pondělí oznámila, že se ji podařilo získat kapitál ve výši 800 milionů dolarů. Nicméně se jedná o výrazný pokles až o 85 %.
Generální ředitel Sebastian Siemiatkowski oznámil, že Klarna si udržuje „silnou pozici“. Jiní však mohou namítnout, že nyní se projevuje efekt nevídaně vysoké valuace. Jak si tedy Klarna skutečně vede?
Konkurence a přesycenost trhu
Půjčky typu Buy Now Pay Later (BNPL) během pandemie prudce narostly, neboť stále více lidí nakupovalo z domova.
Na druhou stranu firmy, které se na tyto služby specializují, byly během rozsáhlejšího výprodeje na akciovém trhu oslabeny.
Klarna pohotově podotkla, že konkurence je rovněž o 80 až 90 % pod svými předchozími maximy. Například veřejně obchodovaná společnost Affirm se letos propadla o více než 80 %.
Dochází též k výraznému přesycení. Na scéně se objevila celá řada hráčů, od německých Billie a Mondu přes švédský Treyd až po britské Hokodo a Playter. Do arény vstoupily také společnosti jako Apple a Block, která odkoupila službu Afterpay.
Silná pozice a revoluční přístup
Ztráty se loni vyšplhaly na 748 milionů dolarů, zatímco v roce 2020 činily jen 150 milionů dolarů, neboť kladla velký důraz na agresivní expanzi.
V květnu propustila 10 % svých zaměstnanců. Siemiatkowski uvedl, že Klarna se kvůli expanzi dostala do ztráty (v roce 2021 měla společnost 147 milionů aktivních zákazníků, což je meziroční nárůst o 70 %).
„Během nejprudšího poklesu na světových akciových trzích za posledních padesát let investoři oceňovali naši silnou pozici, pokrok a revoluční proměnu retailového bankovnictví,“ dodal Siemiatkowski ve svém prohlášení.
Zdroj: The Daily Upside