Příští týden napoví, zda investoři správně odhadují nejbližší vývoj měnové politiky amerického Fedu, ale i Evropské centrální banky. Poslední obchodní den na evropských i amerických burzovních parketech ukázal, že trhy počítají spíše s postupným uvolňováním politiky centrálních bank, jelikož první odhady březnové inflace v eurozóně, ale i indikátory z USA naznačují, že to nejhorší v inflaci máme za sebou.
Hlavní index newyorské burzy S&P 500 uzavřel minulý zkrácený obchodní týden v pozitivním teritoriu, když během čtvrtku zpevnil o 0,36 procenta.
Ještě o něco výše uzavřel technologický Nasdaq (+0,76 procenta), Dow Jones Industrial Average skončil na kladné nule s přírůstkem o jednu setinu procenta.
Na evropských trzích vládl před Velikonocemi ještě o něco větší optimismus. Panevropský index Stoxx 600 sice přidal jen půl procenta, podobně jako frankfurtský DAX, ale burza v Miláně přidala přes jedno procento (1,29 procenta), stejně tak i Londýn (1,03 procenta).
Akciové trhy se vezly na vlně mírného optimismus, neboť aktuální indikátory březnové inflace naznačují, že ta by mohla jak v USA, tak v eurozóně opět klesnout.
Investoři si tak na aktuálním vývoji prakticky testují svou hypotézu, a sice, že centrální banky budou v nejbližších týdnech a měsících možná méně razantní v boji proti inflaci, nebo že se snad ještě letos dočkáme nějakého mírného poklesu základní úrokové sazby.
Na druhé straně existuje ne zrovna málo početný tábor ekonomů, kteří jsou přesvědčeni, že slavit vítězství nad inflací je ještě předčasné.
Faktem sice je, že vnější šok v podobě skokového zdražení energií de facto odezněl, neznamená to ale, že se nemusí s příchodem nové topné sezóny vrátit. Nehledě na to, že skupina OPEC+ nečekaně oznámila omezení těžby ropy, což začalo její ceny hnát vzhůru.
Zdroj: -red- Krauskopf – Reuters