Search
Close this search box.

Evropské akcie zažily mohutný růst. Trhy reagovaly na ochotu Ruska a Ukrajiny jednat

Po několikadenním poklesu evropské akciové burzy zaznamenaly jeden z největších jednodenních přírůstků za několik posledních dekád. Frankfurtský index DAX zpevnil bezmála o osm procent, Paříž vzrostla o více než sedm procent.


Středeční obchodování na evropských, ale i amerických akciových burzách zažilo léta nevídaný růst. Evropa zaznamenala dokonce mnohem mohutnější rally než Wall Street. Zatímco akciové indexy v New Yorku rostly v rozmezí od dvou do 3,6 procenta, evropské burzy nezřídka překročily sedmiprocentní růst.

Vůbec největší posílení vykázala burza ve Frankfurtu nad Mohanem. Její souhrnný index DAX připsal 7,92 procenta. Následovala Paříž, kde index CAC 40 zpevnil o 7,13 procenta. Těsně pod sedmiprocentní hranicí se zastavil růst indexu milánské burzy FTSE MIB. Panevropský index Stoxx 600 přidal 4,68 procenta.

Mezi nejrychleji rostoucími akciemi se ocitly ty, které v minulých dnech zaznamenaly velké ztráty. Jde především o akcie bank, automobilek nebo společností podnikajících v cestovním ruchu. Tyto akcie během středy zpevnily o více než sedm procent.

Podle odborníků lze hlavní příčinu tohoto růstu spatřovat ve zprávách o ochotě ruské i ukrajinské strany jednat. David Madden, analytik společnosti Equiti Capital ale upozorňuje ještě na jeden faktor. „Fakt, že západní vlády vedou s Ruskem ekonomickou válku namísto vojenského konfliktu, pomáhá celkovému sentimentu,“ uvedl pro agenturu Reuters.

Z pohledu jednotlivých titulů stojí za pozornost zejména růst akcií společnosti Adidas (+13,6 procenta), Deutsche Post (+12,5 procenta) nebo bank UniCredit či BNP Paribas (obě zpevnily přibližně o 10 procent).


Shankar, Kamdar, Mathew,
Reuters


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00