Search
Close this search box.

Evropská centrální banka zvedla úrokové sazby. A další zvyšování bude následovat, vzkázala

Výkonná rada Evropské centrální banky rozhodla, že zvýší své základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. A to s účinností od 14. září. Jde o nejrazantnější zvýšení sazeb za posledních 20 let. ECB tím dává jasně najevo, že inflaci bere vážně, stejně jako svůj závazek snížit ji v dohledné době na úroveň dvou procent.


Depozitní sazba se tak po deseti letech vrátí do kladného teritoria, když od 14. září stoupne na 0,75 procenta. Hlavní úroková sazba pro refinanční operace se zvýší na 1,25 a lombardní sazba na 1,5 procenta. Evropská centrální banka se tak rozhodla i nadále důrazně postupovat proti inflaci, která se v eurozóně dostala na nejvyšší úroveň za posledních 40 let.

„Chceme, aby ekonomické subjekty bez jakýchkoli pochybností pochopili, že ECB myslí návrat inflace ke dvěma procentům vážně,“ řekla po čtvrtečním měnověpolitickém zasedání prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.

Podle ní je snížení inflace prvořadým úkolem, a to i za cenu, že se evropské hospodářství nevyhne recesi. „V základním scénáři neočekáváme negativní ekonomický růst v příštím roce, v pesimistickém scénáři ale ano,“ řekla dále Lagardeová. Pesimistický scénář podle ní nastane, pokud Rusko zcela zastaví dodávky plynu a Evropě se nepodaří je rychle nahradit dodávkami z jiných zemí.

Lagardeová se také věnovala porovnání evropské a americké inflace. Zdůraznila, že zatímco americká je převážně poptávkového charakteru, Evropa naopak dostává inflační zásah skrze nabídkovou (nákladovou) stranu ekonomiky. Ani to ale nic nemění na nutnosti zvyšovat úrokové sazby i v budoucnu, dokud inflační tlaky v eurozóně nepoleví. Inflace by se podle Lagardeové měla ke dvěma procentům vrátit v průběhu roku 2024.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05