Blíží se oficiální ukončení cyklu rekordně rychlého zvyšování sazeb, který začal po pandemii Covid-19, kdy inflace prudce vzrostla.
zdroj: shutterstock.com
„Soudě podle komentářů úředníků se o snížení sazeb 6. června nepochybuje,“ uvedl Mark Wall, pozorovatel ECB z Deutsche Bank. „Dokonce i vzhledem k pozitivnímu překvapení na květnovém HICP (harmonizovaném indexu spotřebitelských cen) může ECB tvrdit, že snížení je v souladu s její reakční funkcí. Otázkou je, co přijde po červnu.“
Květnová inflace v eurozóně byla mírně vyšší, než se očekávalo, přičemž celková inflace dosáhla 2,6 % a jádrová 2,9 %. Kromě toho vyjednaný růst mezd – údaj, který ECB bedlivě sleduje – v prvním čtvrtletí přece jen zrychlil na 4,7 % poté, co ve čtvrtém čtvrtletí 2023 dosáhl 4,5 %. „Mnohé z těchto údajů jsou zkresleny jednorázovými vlivy,“ uvedl hlavní ekonom Berenbergu Holger Schmieding. „Např. mírná zima zvýšila v 1. čtvrtletí venkovní výstavbu, a tím i reálný HDP, zatímco jednorázové platby zvýšily v některých zemích, např. v Německu, na počátku letošního roku mzdy více, než je obvyklé.“
Přestože však další snížení sazeb v červenci nelze vyloučit, vzhledem k nedávným komentářům tvůrců politiky ECB se nezdá být příliš pravděpodobné.
„Vidíme, že některé prvky inflace se ukazují jako přetrvávající – zejména domácí inflace, a to zejména ve službách,“ uvedla členka bankovní rady Evropské centrální banky Isabel Schnabel v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD 16. května. „Varovala bych před příliš rychlým postupem, protože existuje riziko příliš rychlého snížení úrokových sazeb. A toho bychom se měli rozhodně vyvarovat,“ řekla.
Další na této hrbolaté cestě by byla divergence mezi vlastním nastavením sazeb ECB a amerického Federálního rezervního systému, které vypadá spíše jako „vyšší na delší dobu“. To není snadný úkol, protože by to mohlo mít silné důsledky pro směnný kurz eura vůči dolaru, který se prostřednictvím cen dováženého zboží a služeb promítá do inflace.
„Za 6-12 měsíců, kdy podle našich předpokladů diferenciál základních úrokových sazeb Fedu a ECB vzroste na historicky vysokou úroveň, by se oslabení kurzu mohlo silně promítnout do inflace, pokud bude podle očekávání domácí poptávka silnější, ziskové marže užší a základní úrokové sazby méně restriktivní,“ vysvětlil Mark Wall.
ZDROJ: CNBC.COM