Search
Close this search box.

Evropská a americká poptávka se staly hlavními tahouny cen drahých kovů, tvrdí šéf společnosti Trafigura 

Poptávka z Evropy a Spojených států se společně s Čínou stala klíčovou hnací silou světových cen kovů. Nárůst elektrifikace v těchto regionech zvyšuje poptávku po kovech, uvedl předseda společnosti Trafigura na summitu v Singapuru. 


Jeremy Weir na středečním zasedání FT Commodities Asia Summit uvedl, že ceny byly dosud ovlivňovány především čínskou poptávkou, která se na světové spotřebě kovů podílí zhruba z jedné poloviny. 

Tyto komentáře se objevují uprostřed celosvětového hnutí vlád a výrobců automobilů za elektrifikaci a výrobu elektromobilů, přičemž evropské podniky čelí regulačnímu tlaku na snižování uhlíkové stopy. 

Vzhledem k tomu, že se většina těžebních kapacit pro zpracování některých kovů, které jsou pro transformaci energetiky klíčové nachází v Číně, začaly si některé země uvědomovat, že to není v souladu s jejich dlouhodobou bezpečností dodávek, uvedl Weir. 

Tyto vlády musí být při schvalování nových dolů efektivnější, aniž by došlo ke snížení standardů, tak aby průmysl mohl produkovat kovy potřebné k uspokojení jejich požadavků na energetickou transformaci, dále uvedl Weir. 

Co se týče energetických otřesů způsobené válečným konfliktem na Ukrajině, Weir konstatoval, že Evropa odvedla dostatečnou snahu, aby snížila svou závislost na ruských dodávkách. 

Weir se domnívá, že Evropa se letos vyhne plynové krizi, neboť se počítá s mírnou zimou a její zásoby zemního plynu jsou v současnosti „velmi robustní“. 

Komoditní skupina Trafigura od února, kdy Rusko poprvé napadlo Ukrajinu, dodržuje evropské sankce a výrazně omezila obchod s ruskou ropou, uvedl Weir.  

To vedlo k tomu, že řada nově založených komoditních společností využívá stará zařízení pro přepravu ruské ropy na východ, dodal. 

Jeremy Weir rovněž varoval, že zaměstnávat méně kvalifikované lidi při přepravě většího množství ropy na větší vzdálenosti by mohlo být problematické, a zároveň zdůraznil, že může hrozit „vysoké riziko nehod“. 


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00