Search
Close this search box.

Euro rovno dolaru. Společná evropská měna sestoupila na paritu k té americké, poprvé za 20 let

Jednotná evropská měna euro se poprvé po 20 letech obchodovala v poměru 1 ku 1 vůči americkému dolaru. Na vině jsou sílící obavy z nástupu hospodářské recese v Evropě, mimo jiné kvůli hrozbě trvalého přerušení dodávek ruského plynu přes potrubní Nord Stream 1.


V úterý nastalo to, o čem se již několik týdnů mezi investory spekulovalo. A sice, že euro oslabí a jeho hodnota sestoupí na takzvanou paritu s americkým dolarem. V poměru 1 ku 1 se euro a dolar obchodovaly naposledy v roce 2002, tedy v době, kdy euro bylo zavedeno v hotovostní formě. Euro tak vůči dolaru zůstává nejslabší za posledních dvacet let.

Podle některých expertů euro může dokonce v oslabování pokračovat, a být tak méně hodnotnou měnou než právě dolar. Odpověď, zda se tento scénář naplní, případně na jak dlouho, bychom měli dostat ještě do konce července. V červenci by totiž měla Evropská centrální banka poprvé po mnoha letech zvýšit své základní úrokové sazby, což by euru mělo pomoci vrátit se na silnější úrovně.

Na druhé straně v poslední dekádě července bude zasedat také americký Fed, od něhož se rovněž očekává další zvýšení úrokových sazeb. Trhy očekávají růst přinejmenším o půl procentního bodu, což by atraktivitu investic do dolaru (a dolaru samotného) ještě zvýšilo.

Proti euru navíc hovoří stoupající riziko příchodu hospodářské recese v Evropské unii, a tedy i v eurozóně, kvůli hrozícímu trvalému uzavření přívodu zemního plynu z Ruska prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. Pokud by k tomu došlo, ekonomická krize v Evropě by byla takřka nevyhnutelnou.


Wilkes,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05