Jednotná evropská měna euro se poprvé po 20 letech obchodovala v poměru 1 ku 1 vůči americkému dolaru. Na vině jsou sílící obavy z nástupu hospodářské recese v Evropě, mimo jiné kvůli hrozbě trvalého přerušení dodávek ruského plynu přes potrubní Nord Stream 1.
V úterý nastalo to, o čem se již několik týdnů mezi investory spekulovalo. A sice, že euro oslabí a jeho hodnota sestoupí na takzvanou paritu s americkým dolarem. V poměru 1 ku 1 se euro a dolar obchodovaly naposledy v roce 2002, tedy v době, kdy euro bylo zavedeno v hotovostní formě. Euro tak vůči dolaru zůstává nejslabší za posledních dvacet let.
Podle některých expertů euro může dokonce v oslabování pokračovat, a být tak méně hodnotnou měnou než právě dolar. Odpověď, zda se tento scénář naplní, případně na jak dlouho, bychom měli dostat ještě do konce července. V červenci by totiž měla Evropská centrální banka poprvé po mnoha letech zvýšit své základní úrokové sazby, což by euru mělo pomoci vrátit se na silnější úrovně.
Na druhé straně v poslední dekádě července bude zasedat také americký Fed, od něhož se rovněž očekává další zvýšení úrokových sazeb. Trhy očekávají růst přinejmenším o půl procentního bodu, což by atraktivitu investic do dolaru (a dolaru samotného) ještě zvýšilo.
Proti euru navíc hovoří stoupající riziko příchodu hospodářské recese v Evropské unii, a tedy i v eurozóně, kvůli hrozícímu trvalému uzavření přívodu zemního plynu z Ruska prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. Pokud by k tomu došlo, ekonomická krize v Evropě by byla takřka nevyhnutelnou.
Wilkes,
Reuters