Search
Close this search box.

Euro by mohlo během šesti měsíců dosáhnout dolarové parity, tvrdí investiční fond Amundi 

Pařížské bagety za 3 eura a berlínské dönery za 4 eura patřily mezi gurmánské lahůdky pro milovníky levného stravování. Brzy by se mohly stát vzácným úlovkem, zejména pro americké turisty. 


Amundi, největší evropský správce investičních fondů, ve středu uvedl, že poprvé od roku 2002 očekává, že euro dosáhne parity dolaru ještě letos. Důvodem je regulační tahanice ze strany Evropské centrální banky. Příběh byrokracie 

Ať už postupují dostatečně rychle, nebo ne, americký Federální rezervní systém stále bojuje s inflací. V letošním roce FED zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu ve snaze zkrotit prudký nárůst statků. Evropská centrální banka (ECB) má obdobný problém – očekává se, že meziroční inflace v eurozóně dosáhne v květnu na rekordních 7,5 %, zatímco v březnu to bylo 7,4 %.  

Přesto ECB od roku 2011 nezvýšila úvěrové náklady. Její depozitní sazba je od roku 2014 záporná, a protože evropská ekonomika je vnímána jako velmi křehká na to, aby dokázala absorbovat zvýšení sazeb, aniž by se propadla do recese, může být ECB uvězněna v éře velmi uvolněné měnové politiky.  

„Čeká nás nižší růst a pravděpodobně i recese“ řekl listu Financial Times Vincent Mortier, investiční ředitel společnosti Amundi. V souvislosti s neuspokojivým hospodářským růstem, euro v letošním roce již kleslo o 7 % na 1,05 USD, přičemž měnové a geopolitické obavy ECB by mohly vést k měnovým a inflačním potížím. Zranitelnost slabších členských států 

Podle Mortiera se dvouprocentní inflační plán ECB dostal na třetí místo v seznamu priorit, hned za stabilizací úvěrových nákladů slabších členských států, jako je Itálie a Řecko, které profitovaly ze stimulů centrální banky a nízkých úrokových sazeb. 

Amundi tvrdí, že odpoutání pozornosti od oslabující měny prohloubí inflaci v eurozóně. „Ztrácet ze zřetele směnný kurz eura vůči dolaru je velká chyba, když vaše inflace pramení především z dovozu zboží,“ uvedl Mortier pro FT. 

Představitelé ECB, včetně předsedkyně Christine Lagardeové a člena Rady guvernérů Joachima Nagela, tento týden naznačili, že by v červenci mohli konečně zvýšit sazby. To však opět vyvolává obavy z vyšších úvěrových nákladů pro zranitelnější členské státy. Obavy a ekonomická recese 

Mortier není sám. V průzkumu MLIV Pulse, kterého se zúčastnilo 400 devizových obchodníků, 60 % respondentů uvedlo, že euro skončí na stejné úrovni jako americký dolar. Mezitím eurozóna v prvním kvartále vzrostla pouze o 0,2 %. Čtyřicet procent těchto obchodníků uvedlo, že se více než inflace obávají recese, která může v nejbližších dnech nastat.


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05