Členské státy Evropské unie tento týden definitivně kývly na první komplexní soubor pravidel na světě pro regulaci krpytoaktiv. Sedmadvacítka tak zvýšila tlak na Velkou Británii nebo Spojené státy, aby si konstrukcí vlastních pravidel pospíšily. Britské království mezitím přišlo s návrhem, aby se obchodování s kryptoměnami řídilo stejnými pravidly jako hazardní hry.
Nová regulace nařizuje zprostředkovatelům obchodování s kryptoaktivy, aby shromažďovali údaje o kupujících a prodávajících s cílem předejít praní špinavých peněz nebo ztížení obcházení sankcí, které uvaluje Evropská unie. Opatření bylo představeno jako nástroj k posílení bezpečnosti a transparentnosti kryptoměnového trhu.
Již dříve dohodnutá pravidla byla v tomto týdnu jednomyslně schválena unijními ministry financí v rámci Rady.
V dubnu regulaci schválili poslanci Evropského parlamentu, pravidla tak mohou vstoupit v platnost. Podle agentury Reuters se s účinností regulace počítá od roku 2024.
„Dnešní rozhodnutí je špatnou zprávou pro ty, kteří kryptoaktiva zneužívali ke svým nelegálním aktivitám, k obcházení sankcí Evropské unie nebo k financování války či terorismu,“ uvedla švédská ministryně financí Elisabeth Svantessonová, jejíž země Radě EU v první polovině tohoto roku předsedá.
Svou regulaci chystá také Velká Británie. Rozpočtový výbor britského parlamentu ve své nejnovější zprávě doporučuje, aby trh s kryptoaktivy podléhal přísným pravidlům, jelikož se jedná o část finančního trhu, která vykazuje výrazně vyšší míru rizika než ostatní srovnatelná odvětví.
Podle zástupců kryptoměnového průmyslu sdružených ve svazu CryptoUK je však taková regulace zbytečně restriktivní a klade kryptoaktiva na roveň hazardu, respektive gamblingu. „Jsme z takových prohlášení zklamáni.
Navrhovaná pravidla nejsou smysluplná a jsou neobhajitelná, stojí na špatných základech,“ uvedl svaz CryptoUK v prohlášení. Navrhovaná regulace ještě bude předmětem vyjednávání mezi britskými zákonodárci.
Zdroj: Jones – Reuters