Search
Close this search box.

Ekonomika Evropské unie zpomalila růst. Přesto si udržela solidní tempo

Hrubý domácí produkt Evropské unie se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o čtyři procenta. Jde sice o zpomalení oproti předchozímu kvartálu, přesto lze hospodářský růst považovat za solidní. Obzvláště v kontextu probíhající války na Ukrajině, energetické krize a rekordně vysoké inflaci.


O rovná čtyři procenta se ve druhém čtvrtletí zvýšil výkon ekonomiky evropské sedmadvacítky. Jen o desetinu procentního bodu pomalejším tempem rostla ekonomika eurozóny. Vyplývá to z předběžného odhadu Eurostatu. V prvním letošním čtvrtletí ekonomika Evropské unie i eurozóny rostly takřka o 5,5 procenta.

Mezičtvrtletně se HDP Evropské unie i eurozóny zvýšil o 0,6 procenta. Jde o zachování prakticky stejné mezikvartální dynamiky jako v prvním čtvrtletí.

Vůbec nejrychleji hrubý domácí produkt vzrostl ve Slovinsku, kde se ekonomický výkon meziročně zvýšil o 8,3 procenta. Následovalo Portugalsko (6,9), Maďarsko (6,5) a Španělsko (6,3). Nejpomaleji naopak rostlo Německo, jehož HDP byl meziročně vyšší jen o 1,5 procenta. Druhou nejpomalejší dynamiku zaznamenalo Finsko (2,3), třetí Lotyšsko (2,5).

V Evropské unii i eurozóně pokračoval ve druhém čtvrtletí také růst počtu zaměstnaných osob. Zaměstnanost se v porovnání s prvním kvartálem letošního roku zvýšila o 0,3 procenta.

Meziročně se pak počet zaměstnaných zvýšil o 2,3 procenta v Evropské unii a o 2,4 procenta v eurozóně. Oproti předchozímu čtvrtletí se meziroční dynamika mírně snížila, ale i tak zůstala výrazně nad úrovněmi před propuknutím pandemie koronaviru, uvedl Eurostat.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00