Search
Close this search box.

Důvod, proč je Bitcoin stále jako nadhodnocené aktivum 

Podobně jako řada ostatních růstových akcií se i Bitcoin (BTC -0,59 %) v letošním roce výrazně propadl. Největší kryptoměna se oproti svému vrcholu z loňského podzimu propadla o více než 50 %, neboť investoři se přesunuli od rizikových aktiv a Bitcoin nedokázal obstát jako pojistka proti inflaci.  


Zatímco někteří investoři se zdají být přesvědčeni, že kryptoměna je levná poté, co tak hluboko klesla ze svého předchozího vrcholu, při bližším zkoumání se tento argument zdá být pochybný. Koneckonců neexistuje žádný jednoznačný způsob, jak Bitcoin ocenit. Bitcoinu chybí fundament 

Jako kryptoměna nemá žádné fundamentální parametry, které investoři obvykle uplatňují při oceňování aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. Bitcoin se v průběhu své historie chová spíše jako spekulativní aktivum s prudkými výkyvy směrem nahoru a dolů. I dnes se zdá, že velká část jeho hodnoty, která za ním stojí, je spekulační povahy. 

Zastánci bitcoinu častokrát tvrdí, že zlato je nejlepší analogií celkové hodnoty bitcoinového tokenu. Vzhledem k tomu, že hodnota veškerého zlata na celém světě je zhruba 12 bilionů dolarů, mnozí se domnívají, že tržní kapitalizace bitcoinu jednoho dne dosáhne této hranice, a to ze současných 580 miliard dolarůSrovnatelná tržní kapitalizace 

Spoluzakladatel společnosti PayPal a miliardář Peter Thiel dokonce prohlásil, že hodnota bitcoinu by měla být stejná jako hodnota celosvětového akciového trhu, tedy 115 bilionů dolarů. Ale bez jakýchkoli základních podkladů je snadné předkládat tyto argumenty, a to i přesto, že mohou být zkreslené. 

Pokud se při oceňování bitcoinu nelze dívat na konkrétní čísla, mohlo by dávat smysl zvážit jeho reálný vliv v porovnání s podobně oceňovanými společnostmi, zejména velkými technologickými giganty, jelikož kryptoměna je ve své podstatě revoluční technologie. 

Níže uvedená tabulka zobrazuje srovnání tržní hodnoty Bitcoinu s „velkou pětkou“ technologických společností jako je Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon a Meta Platforms:  


AktivumAktuální tržní kapitalizace
Apple$2.43 bilionů
Microsoft$2.05 bilionů
Alphabet$1.56 bilionů 
Amazon$1.25 bilionů
Bitcoin$581.2 miliard 
Meta Platforms$545 miliard 

Zdroj: YCHARTS AND YAHOO! FINANCE 


Stojí za to připomenout, že hodnota Bitcoinu na svém maximálním vrcholu dosahovala tržní kapitalizace ve výši 1,3 bilionu dolarů. I když je stále menší než většina současných společností, podle tržní hodnoty se s nimi historicky velmi dobře vyrovnává. Velká pětka a jejich vliv na svět  

Vliv pěti velkých technologických společností na celém světě je těžké přeceňovat. Apple má více než 1 miliardu aktivních uživatelů iPhonu a téměř 2 miliardy nainstalovaných zařízení. Mnoho lidí by se bez iPhonu jen těžko obešlo a z finančního i kulturního pohledu je tento vlajkový telefon od Applu možná nejúspěšnějším produktem v historii.   

Společnost Microsoft dominuje firemním technologiím již celou generaci a je lídrem v oblasti podnikového softwaru, operačních systémů a cloudové infrastruktury. Produkty od Microsoftu používá k práci více než 1 miliarda lidí a měsíčně je aktivních 1,4 miliardy zařízení se systémem Windows. 

Google od společnosti Alphabet je domovským vyhledávačem pro celý svět a v analogové éře nahradil vše od telefonního seznamu po encyklopedii. Denně zpracuje více než 8 miliard vyhledávání. 

Amazon změnil způsob nakupování na celém světě a přetavil maloobchodní sektor. Má více než 200 milionů předplatitelů na platformě Amazon Prime a vlastní vůdčí službu cloudové infrastruktury Amazon Web Services. Denně obdrží více než 1 milion objednávek a po celém světě má více než 9 milionů prodejců třetích stran. 

Mateřská společnost Facebooku Meta Platforms má téměř 3 miliardy lidí, kteří každý den používají některou z jejích aplikací (Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp), aby se spojili s přáteli nebo se dozvěděli nejnovější zprávy, a více než 7 milionů podniků, které na její platformě inzerují. 

Všechny tyto firmy přetvořily svá odvětví technologického průmyslu a významně změnily svět. Kdyby přes noc zanikly, jejich absence by byla markantní. Co reálně dokázal Bitcoin?  

V tuto chvíli se zdá, že Bitcoin je stále spíše abstraktní myšlenkou než realitou a jeho hodnota je vázána především na jeho potenciál než na to, co dnes reálně dokáže. Jako měna je neobratná a nákladná na používání a jen stěží pronikla na adresovatelný trh plateb. 

Zdá se, že se Bitcoin jako prostředek směny snaží vyřešit problém, který neexistuje, neboť fiat měny a platební karty zpracovávají platby efektivněji než kryptoměny. Nedávný pokles ceny Bitcoinu také svědčí o tom, že se jedná o slabého uchovatele hodnoty, a to navzdory argumentu, že se jedná o „digitální zlato “.  

Bitcoin má po celém světě asi 114 milionů účtů, což znamená, že i vlastnictví této kryptoměny zaostává ve srovnání s každodenním kontaktem se společnostmi, jako jsou Facebook, Google nebo Apple. Většina z těchto majitelů vlastní bitcoiny spíše jako investici než jako měnu, se kterou by mohli obchodovat. Pouze 0,01 % těchto účtů ovládá téměř třetinu bitcoinů na celém světě. 

Její příznivci budou pravděpodobně namítat, že tato kryptoměna má před sebou ještě dlouhou cestu, aby narušila tradiční měnu, a že se pracuje na urychlení transakcí a zvýšení její užitečnosti, jako je Lightning Network.  

Bitcon byl založen v roce 2009, není tedy o tolik mladší než Facebook, který vznikl v roce 2004. Nicméně si Bitcoin za posledních několik let vybudoval značné povědomí, takže každý, kdo má zájem experimentovat s kryptoměnou, ji už pravděpodobně okusil.  

Není překvapující, že Bitcoin klesá spolu s technologickými akciemi, neboť jeho hodnota je z velké části založena na jeho potenciálu. Ale vzhledem k tomu, že se nyní přerušil hype cyklus, zdá se, že kryptoměna by ještě stále mohla klesat směrem dolů. 

Tržní hodnota Bitcoinu je aktuálně 580 miliard dolarů, což je stále více než hodnota Meta Platforms, která má ve světě metaverse vlastní podíl a globální vliv, který je řádově větší než u Bitcoinu. Z tohoto hlediska neexistuje pro současnou tržní hodnotu této kryptoměny žádné rozumné opodstatnění. 


Jeremy Bowman  
The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05