Investoři netrpělivě čekali na zveřejnění zápisu z posledního měnověpolitického zasedání Federálního rezervního systému. Byli zvědaví, zda se na půdě americké centrální banky vážně diskutuje možnost pomalejšího zvyšování úrokových sazeb. Očekávání se naplnila a dolar reagoval oslabením. Akcie naopak rostly.
Americký dolar slábne. A přiblížil se nejnižší úrovni za poslední tři měsíce. „Zápis z jednání Fedu signalizuje, že se na jeho půdě objevují hlasy volající po zpomalení zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl pro agenturu Reuters Paul Donova, hlavní ekonom banky UBS.
Podle něho podstatná většina členů Výboru pro operace na volném trhu při Fedu souhlasí, že je vhodnější zpomalit tempo jakým se úrokové sazby zvyšují. Donovan přesto upozorňuje, že v zápisu není zatím ani zmínka o tom, že by se se zvyšováním sazeb mělo přestat.
Naopak členové Fedu jsou přesvědčeni, že sazby ještě půjdou výše, než se původně čekalo. Pouze se zpomalí tempo jejich zvyšování.
Mírně odlišné názory panují uvnitř Evropské centrální banky. Podle jedné z nejvlivnějších členek nejužšího vedení ECB Isabel Schnabelové existuje jen „velmi limitovaný“ prostor pro zpomalení růstu úrokových sazeb.
Pokud ECB bude zvyšovat své úrokové sazby aktuálním tempem, bude to voda na mlýn právě euru, které se stane atraktivnější pro zahraniční investory.
„Dolar může zůstat pod tlakem po delší dobu,“ uvedl pro agenturu Reuters analytik banky ING. Přitom to není tak dávno, kdy se dolar a euro obchodovaly v takzvané paritě, tedy v poměru 1 ku 1. Nyní se zdá, že se obě měny od parity nadobro vzdálí, a to ve prospěch eura.
Zdroj: Jones, Reuters