Před zahájením dvoudenního zasedání Federálního rezervního systému dolar opět posílil, zatímco růst eura před čtvrtečním jednáním Evropské centrální banky podpořily překvapivé údaje o inflaci.
Všeobecně se očekává, že americká centrální banka tento týden zvýší úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů.
Investoři budou zřejmě bedlivě sledovat, zda se objeví nějaké nové indikátory, které by mohly signalizovat, o kolik se sazby budou dále zvyšovat.
„Předseda Fedu Jerome Powell je v nelehké pozici, neboť se chystá zvýšit sazby o 25 bazických bodů. A přesto bude nucen obhajovat snahu o uvolnění monetárních podmínek,“ uvedl Marc Chandler, hlavní stratég ze společnosti Bannockburn Global Forex.
Obchodníci s kontrakty předpokládají, že referenční sazba Fedu dosáhne v červnu vrcholu ve výši 4,94 % (oproti současným 4,33 %) a poté ji centrální banka do prosince sníží na 4,53 %.
To kontrastuje s komentáři představitelů Fedu, kteří uvedli, že budou muset po určitou dobu udržovat sazby v restriktivním pásmu, aby se tak snížila inflace.
Tento nesoulad částečně souvisí s tím, že se obchodníci domnívají, že oslabování ekonomiky a případná recese způsobí to, že Fed přikročí k opatrnější politice.
Otázka však zní: „Odrazí se dolar, nebo se jedná o trend před následujícím poklesem?,“ dodal Chandler.
Podle stratégů ze skupiny TD Securities bude k posílení dolaru zapotřebí výraznějších ekonomických impulzů.
„Dnešní údaje podtrhují očekávání, že ECB ve čtvrtek zvýší sazby o 50 bazických bodů, a také nasvědčují tomu, že se sazby budou dále posouvat směrem nahoru,“ prohlásil Niels Christensen, hlavní analytik z norské banky Nordea.
Zdroj: Tradingview.com