Search
Close this search box.

Dokud bude dolar sílit, akcie se ode dna neodrazí, míní experti

Lidé, kteří uvažují o investici do akcií a chtějí se na burzu vrhnout, až trhy dosáhnou svého dna, si ještě počkají. A to přinejmenším do doby, než se zastaví rally amerického dolaru. Jeho kurs posílá na historická minima euro, libru nebo jen.


Bude velmi obtížné zastavit pokles akciových trhů, dokud americký dolar bude posilovat vůči nejvýznamnějším světovým měnám. Shodli se na tom analytici, které oslovil odborný portál Marketwatch.com.

Mezi kursem dolaru a akciovými trhy totiž existuje nepřímo úměrný vztah. Tedy když dolar zpevňuje, tlačí akcie dolů a naopak.

„Neamerické měny se musí nejprve stabilizovat, až potom je možné očekávat, že mezinárodní akciové trhy naleznou trvanlivé dno,“ uvedl pro Marketwatch.com Nicholas Colas, spoluzakladatel společnosti DataTrek Research.

Podle něho historie ukazuje, že silný dolar je jedním z fundamentů pro neklid na akciových trzích, a to přinejmenším od začátku tohoto století.

„Vztah mezi silným dolarem a globálním poklesem akcií je podobný problém, jako když se ptáme, zda bylo dřív vejce, nebo slepice,“ řekl pro Marketwatch.com Brian Storey, portfolio manažer investiční společnosti Brinker Capital Investments.

Ještě přesněji vztah mezi silným dolarem a akciemi vysvětlil Brent Donnelly, prezident Spectra Markets. „S tím, jak Fed prosazuje stále více jestřábí politiku, výnosy z aktiv rostou, a to láká do USA větší množství peněz.

Vyšší výnosy z aktiv pak vedou k větší nervozitě akciových investorů, kteří své akcie prodávají a dávají přednost právě aktivům s rostoucím výnosem, avšak nižší nejistotou. I samotný dolar se pak stává bezpečným přístavem,“ uvedl Donnelly pro Marketwatch.com.

Dokud se podle něho tento trend neotočí, budou mít akciové trhy tendenci spíše klesat. Zlom by mohly způsobit potíže firem se splácením úvěrů s tím, jak budou díky rostoucím úrokovým sazbám stále dražší. Pak by mohla přijít i změna v politice Fedu.


Zdroj: Yue, Marketwatch.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05