Search
Close this search box.

Dokáže si McDonald’s udržet rekordní profitabilitu i při rostoucích nákladech? 

McDonald’s (NYSE: MCD) by měl ve čtvrtek 28. dubna před otevřením trhů oznámit výsledky za první kvartál letošního roku. Řetězec rychlého občerstvení se dokázal relativně rychle zotavit, i přesto, že pandemie způsobila uzavření několik z jeho poboček. 


McDonald’s významně posílil svou digitální prezenci, a vypadá to, že se tato strategie vyplácí. Spotřebitelé oceňují větší komfort a dávají to najevo zvýšenou útratou. Společnost tak ve fiskálním roce 2021 vykázala rekordní zisky. Investoři budou bedlivě sledovat výsledky hospodaření za 1. kvartál, aby tak zjistili, zda si McDonald’s dokáže udržet svou výkonnost.  Posílení online prezence 

Ve fiskálním roce 2021, který skončil 31. prosince, zvýšil McDonald’s tržby o 21 % na 23,2 miliardy dolarů. Abychom si tento růst dostatečně uvědomili, vezměme v úvahu, že v předchozí dekádě nedokázal v žádném roce zvýšit tržby o více než 2,1 %.  

Ve skutečnosti byl složený roční růst tržeb za posledních 10 let záporný (-1,5 %). Historické údaje podtrhují, že rok 2021 byl pro McDonald’s skutečně významný. Pochopitelně tomu napomohlo i to, že se během roku znovu otevřely provozovny a spotřebitelé se tak těšili, až opustí své domovy a navštíví restaurace osobně.  

Výkonnost byla rovněž podpořena kontinuálním růstem tržeb z digitálního prostředí. Pokud se na to podíváme z jiného pohledu, spotřebitelé tak provedli online objednávky v hodnotě 18 miliard dolarů, což je jistě impozantní suma.  

Digitální tržby zahrnují transakce uskutečněné prostřednictvím mobilních aplikací, doručovacích služeb třetích stran a kiosků umístěné přímo v provozovnách. Všechny tyto způsoby objednávek mají společné to, že nevyžadují, aby pracovník na pokladně přijal, zadal objednávku a následně zpracoval platbu.  

Z pohledu spotřebitele se tím snižuje náročnost procesu objednávání, zvyšuje se zároveň pohodlí a vytvářejí se nové způsoby, jak si dopřát produkty od McDonald’s. Například osoba, která si v týdnu vyzvedává jídlo pouze cestou z práce, si nyní může objednat rozvoz i o víkendu.  Co to může znamenat pro investory? 

Analytici z Wall Street odhadují, že společnost vykáže tržby ve výši 5,59 miliardy dolarů a zisk na akcii ve výši 2,17 dolaru. Pokud se tyto predikce naplní, bude to znamenat nárůst o 11 %, resp. 13,02 % oproti srovnatelnému období předchozího roku. Pokud nedojde k zásadní změně ve výsledcích za 1. kvartál, mohou investoři s klidným svědomím přidávat další akcie McDonald’s do svých investičních portfolií.  


Parkev Tatevosian  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00