Search
Close this search box.

DocuSign a rok 2022: Koupit, prodat nebo dlouhodobě držet?

Nelze popřít, že svět se stává mnohem digitálně propojenějším než dříve. Investoři si však pokládají otázku, jak nejlépe vynaložit s tímto trendem. Jedním ze způsobů, jak tomu jít naproti, je identifikovat podniky, které narušují jejich odvětví novými inovacemi.  


Jednou z takových společností je DocuSign. Ale divoká jízda v předchozím roce, kdy její akcie klesly o 51 % od svého maxima, je zřejmě pochopitelné, že investoři začátkem roku 2022 ztratili zájem a chuť do této akcie investovat. Bylo by také chybou DocuSign kompletně ignorovat.  Konzistentní růst  

Služby, které DocuSign poskytuje, se dá shrnout velmi jednoduše: DocuSign pomáhá podnikům vytvářet oficiální digitální podpisy pro obchodní a právní dokumenty. Pandemie a sociální distanc byly primárními katalyzátory růstu pro DocuSign, jelikož lidé začali pracovat a podnikat z domova. 

Skutečnost je ale taková, že DocuSign si dokázal udržet stabilní růst už dlouho předtím, než se na scéně objevil covid, a tato trajektorie růstu dodnes zůstává nedotčená. Ve třetím kvartálu fiskálního roku 2021 zaznamenal DocuSign meziroční růst příjmů až o 42 %.  

Jeho tržby se od počátku roku 2019 v každém čtvrtletí postupně zvyšovaly, a ve stejném časovém rámci dosáhl růstu tržeb v rozmezí 37 % až 58 %. Hrubá marže byla na úrovni 79 % ve srovnání s předchozím rokem (74 %). Zároveň se jeho čistá ztráta snížila z 58 milionů dolarů (2021) na 6 milionů dolarů (2022).  Rostoucí počet zákazníků  

Na konci třetího kvartálu v předchozím roce měl DocuSign na kontě 1,1 milionů zákazníků, oproti 820 000 na konci roku 2020, což představuje nárůst o 34 %. Počet firemních a komerčních zákazníků vzrostl tak o 45 % ročně. Investoři mohli na tato čísla reagovat negativně, když byla zveřejněna, protože ve srovnání s ostatními kvartály zaznamenali zpomalení růstu.  

To by však nemělo být neočekávané, vzhledem k tomu, že část jeho růstu byla pozastavena, neboť zákazníci začali využívat jeho služby z nutnosti během předchozích fází pandemie. Z dlouhodobého hlediska zůstává jeho růst zákazníků relativně zdravý, a dokonce předstihl tempo růstu před pandemií.  Motor budoucího růstu  

Jedním z přesvědčivých důvodů, proč investovat do společnosti DocuSign, je jeho inteligentní software Agreement Cloud, kterou DocuSign popisuje jako produkt pro automatizaci a propojení celého procesu dohody. Především funkce umělé inteligence mohou zákazníkům ušetřit několik hodin práce.  

Jeden z těchto prvků dokáže analyzovat soubor dohod týkajících se rizik a příležitostí. Software vyhledává dohody pro konkrétní jazykovou mutaci nebo klauzule, zároveň dokáže zvýraznit důležité aspekty smluv, tím zkrátí čas a náklady spojené s vyhledáváním složitých právních dokumentů.  Sledovat trend se dlouhodobě vyplácí  

Žádná investice není bez rizika a skutečnost je taková, že tržby DocuSign a růst zákazníků se v posledních několika kvartálech postupně zpomalovaly. Investoři by měli bedlivě pozorovat to, zda tento trend bude dále pokračovat, až DocuSign opět vykáže zisky. Pro nové nebo stávající akcionáře je současná cena atraktivní příležitostí k nákupu jeho akcií.        


Jeff Santoro  
The Motley Fool 


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00