Search
Close this search box.

Dobrá zpráva pro akciové trhy? Americká centrální banka asi politiku nezpřísní

Celý finanční svět upírá své zraky na městečko Jackson Hole na americkém středozápadě. V pátek zde totiž začne každoroční setkání centrálních bankéřů z celého světa. Kvůli covidu proběhne i letos virtuálně, mnoho se však očekává od guvernéra Federálního rezervního systému Jeromea Powella.


Zásadní otázkou pro globální ekonomiku je to, zda Federální rezervní systém (americká centrální banka) přistoupí ke zpřísňování své měnové politiky dříve, než se všeobecně očekává. Ještě na počátku tohoto roku byly finanční trhy ujišťovány, že Fed ponechá měnovou politiku uvolněnou do doby, než se nezaměstnanost dostane zpět na předcovidovou úroveň.

Jenže situace se zásadně změnila poté, co v jarních měsících začala dramaticky narůstat inflace a dostala se dokonce nad pět procent. Centrální banky, včetně Fedu, přitom cílují na inflaci na úrovni dvou procent ročně.

Ze strany Fedu i jeho guvernéra Jeromea Powella ale zaznívalo, že vysoká inflace je dočasný jev a že se brzy vrátí na svou cílovou hodnotu. Dosud se tak nestalo, a tak se začaly i uvnitř Fedu ozývat hlasy, že by se měnová politika měla začít zpřísňovat bez ohledu na dosaženou úroveň nezaměstnanosti.

To by ovšem byla špatná zpráva pro finanční trhy, které do značné míry díky uvolněné měnové politice rostou. Do systému se totiž dostává více peněz. A tyto přebytečné zůstatky jsou investovány právě do finančních a jiných aktiv, která následně zhodnocují.

Hlasy volající po zpřísnění měnové politiky by nyní mohly utišit zprávy o zvažovaném omezení leteckého spojení z USA do Evropské unie, a to kvůli nastupující variantě delta koronaviru, která se rychle šíří v USA i některých zemích Evropy.

Takový vývoj by zřejmě vedl k tomu, že Fed ze svých záměrů na dřívější utahování měnověpolitických šroubů na nějakou dobu ustoupil. A to by naopak byla voda na mlýn pro finanční a zejména akciové trhy. O víkendu tedy bude jasněji, až na symposiu v Jackson Hole promluví Jerome Powell.Goldstein, Barron´s.com
Perog, Ahmed, Reuters
Marcos, The New York Times

Chcete se dozvědět jak efektivně obchodovat?

Pokud vás baví obchodování, a rádi byste se dozvěděli jak profitovat pomocí platformy MetaTrader 5, zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář a buďte o krok blíže k finanční nezávislosti!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05