Search
Close this search box.

Desítky tisíc lidí vyzývají italského premiéra, aby setrval ve funkci v době hospodářských otřesů 

Obvykle politici rezignují s pocitem hanby, ale tento politik se o to pokusil s velkou grácií. Italský premiér Mario Draghi se minulý týden pokusil rezignovat, ale italský prezident jeho žádost zamítl. Italská vládní elita ho nyní prakticky vyzývá, aby setrval ve funkci.  


V neděli se připojily stovky starostů z celé jižní Itálie k desetitisícům protestujících občanů, kteří podepsali petici vyzývající Draghiho, aby své rozhodnutí přehodnotil. Co se tedy v Itálii vlastně odehrává? A proč italští občané žadoní o to, aby Draghi zůstal ve funkci?  


Draghiho odchod jako hrozba?  

Populistická strana tzv. Hnutí pěti hvězd ve čtvrtek bojkotovala hlasování o balíčku v hodnotě 26 miliard eur, který má italským domácnostem pomoci vypořádat se s rostoucími náklady na potraviny a energie. Jejich nesouhlas se týkal především stavby masivní spalovny v Římě, která měla vyřešit krizi s odpadky ve městě. 

I když finanční prostředky stále bezpečně procházejí, technokratický Draghi loni pověřený vedením pestré koalice více stran včetně Hnutí pěti hvězd prohlásil, že je ochoten vést pouze vládu národního sjednocení.  

Důvodem je snaha o dosažení rozsáhlé podpory v rámci ekonomických reforem, které jsou nezbytné k tomu, aby Itálie, jejíž vládní dluh přesahuje 150 % HDP, mohla získat dodatečných 200 miliard eur z fondů EU. Klíčový ukazatel vývoje rizik pro EU podtrhuje Draghiho přínos a objasňuje, proč jeho rezignace vyvolává u mnoha lidí obavy.  


Hrozící intervence ze strany ECB 

Rozdíl mezi výnosy italských a německých desetiletých dluhopisů dosáhl v pátek měsíčního maxima 2,19 %, což je podle analytiků Rabobank nebezpečná hranice, která v minulosti vedla ke slovním intervencím ze strany ECB (Evropská centrální banka). Tento rozdíl představuje symptom obav investorů z ekonomických rizik, kterým Itálie aktuálně čelí, včetně inflace a válečného konfliktu na Ukrajině.  

Draghi, bývalý prezident ECB, který zvládl krizové období eurozóny v letech 2009-2010 a kterého nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman označil za „největšího centrálního bankéře moderní doby“, je obecně velmi uznávaný a je považován za možná jedinou osobnost, která může roztříštěnou italskou politiku provést tím, co přijde.  


Zvyšování úrokových sazeb 

Očekává se, že ECB poprvé po deseti letech zvýší úrokové sazby, ať už s Draghim, nebo bez něj. Dokonce italský prezident Sergio Mattarella požádal Draghiho, aby se vrátil do parlamentu a ověřil si, zda najde komfortní podporu, o což by se měl pokusit ve středu.  

Vyšší úvěrové náklady vyvolaly hrozbu tzv. rizika roztříštěnosti, což je termín označující výrazné rozdíly ve výnosech dluhopisů zadlužených jihoevropských ekonomik oproti jejich severním protějškům, což by mohlo vést k odlivu investorů ze zemí, jako je Itálie, za bezpečnějšími výnosy do zahraničí.   


The Daily Upside  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05