Search
Close this search box.

Dell se brzy stane dividendovou akcií

Akcionáři společnosti Dell Technologies se chystají uskutečnit firemní akci, na kterou se těší už více než jeden rok. Akcie se v roce 2021 značně dobře vyvíjely, meziroční nárůst o více než 40 % potěšil zejména akcionáře. 


Minulý týden vedení uspořádalo analytický den, který se zabýval vyhlídkou hlavní obchodní činností, jakož i budoucí implementaci plánu zpětného odkupu akcií, a zároveň zahájení toho, co vypadá jako plán, že by společnost Dell mohla svým akcionářům vyplácet tučné dividendy. 


Inovace a růst

Společnost bude mít dva hlavní segmenty: segment zabývající se budování infrastruktury, a druhý segment se bude zaměřovat na výpočetní techniku. Segment infrastruktury se bude konkrétně zabývat správou serverů, výrobou úložného a síťového hardwaru. 

Segment výpočetní techniky bude především vyrábět osobní počítače pro uživatele a podniky, i když v rámci těchto skupin existuje mnoho kategorií produktů. 

Ná základě implicitního ocenění akcií a za použití anualizovaných zisků těchto dvou segmentů, za druhé čtvrtletí se akcie Dell obchodují pouze s 8-násobným ziskem a 6-násobným volným peněžním tokem. 

To je relativně levné a značí to stagnující růstový profil. Někdo si může myslet, že společnost Dell je již velká a má dominantní podíl na trhu v obou svých klíčových segmentech, a tím pádem domněnka, že svět serverů a osobních počítačů nemají již žádný prostor k růstu.     

Vedení si to však nemyslí. Při prezentaci během analytického dne vedení poukázalo na to, že i když má dominantní podíl ve většině kategorií, má pouze 20% podíl na trhu komerčních počítačů, běžných serverů a řešení pro externí úložiště. 

Navzdory svému velkému podílu získala společnost Dell za posledních pět let 5,4% podílu v oblasti komerčních počítačů, 5,6 % podílu v mainstreamových serverech a 18,1% podílu v HCI neboli hyperkonvergovaných systémech. 

Kromě toho se vedení domnívá, že infrastrukturní segment by měl nadále pokračovat v růstu, a to díky zdokonalování výpočetní techniky a zavádění technologie 5G, což je rozšíření pro moderní datová centra. 


Dell by mohl brzo vyplácet dividendu ve výši 3,3 % 

V rámci spin-offu vyplatí VMware svým akcionářům zhruba 11,5 miliardy dolarů jako zvláštní dividendu, takže společnost Dell v rámci transakce obdrží zhruba 9,3 miliardy dolarů. 

Tato zvláštní výplata sjednaná v rámci dohody mezi oběma společnostmi, pomůže postupovat směrem k úhradě dluhové zátěže společnosti Dell, která byla zapříčiněna akvizicí společnosti EMC v roce 2016. 

Společnost Dell se již podařilo zaplatit 25 miliard dolarů a vedení doufá, že tato zvláštní dividenda podnítí ratingové agentury k tomu, aby upgradovala dluhový profil Dell na investiční stupeň. 

To by mělo mít podobu programu zpětného odkupu akcií ve výši 5 miliard dolarů a roční dividendy ve výši 1 miliardu dolarů. Při současné tržní kapitalizaci to odpovídá přibližně 3,3 % dividendového výnosu.    


Kdy k tomu reálně dojde? 

Společnost Dell očekává, že by k tomu mohlo dojít již letos na začátku listopadu, za předpokladu, že společnost obdrží soukromý dopis od daňového úřadu IRS, který vylučuje osvobození od daně. 

Pokud by tedy vše proběhlo hladce, Dell by se tak stal vysoce kvalitní dividendovou akcií, kterou by měli sledovat hodnotoví investoři. 


Zvažujete investici do rekreačních bytů?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář INVESTICE DO REKREAČNÍCH BYTŮ V TÁLE. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00