Už to vypadá skoro jako tradice. Páteční obchodování na newyorské burze čas od času znamená začátek potíží, které mohou přerůst v krizi. Nejprve finanční a následně ekonomickou. Na konci minulého obchodního týdne takto investory vyděsily zprávy o pádu šestnácté největší banky ve Spojených státech. Trhy zareagovaly poklesem.
Na jedné straně šok, na straně druhé uklidňování ze strany některých expertů Kalifornská Silicon Valley Bank (SVB) byla v pátek uzavřena americkými regulačními orgány.
Jedná se největší pád bankovního domu v USA od roku 2008, kdy rovněž v USA propukla finanční krize, která se přelila do světa a následně se změnila i v krizi ekonomickou.
SVB sice byla poměrně velká banka na americké poměry, ovšem ve své činnosti se zaměřovala především na financování technologických startupů podporované často rizikovým kapitálem.
Na situaci banky se mimo jiné podepsaly rostoucí úrokové sazby, které rostou kvůli zpřísňující se měnové politice ze strany Fedu.
Technologické společnosti to pocítily na zdražení svého financování, a často tak upadaly do potíží. Ty se následně přenesly na samotnou SVB.
Hlavní index newyorské burzy S&P 500 během pátku oslabil o skoro 1,5 procenta. Za celý uplynulý týden pak ztratil téměř pět procent.
Dow Jones v pátek odepsal více než jedno procento, technologický index Nasdaq během jednoho dne ztratil 1,76 procenta.
„V novém obchodním týdnu se na trhy může dostavit krvavá lázeň. Investoři, kteří spekulují na krátké pozice, na trhu jsou, a budou to zkoušet na každou jednotlivou banku. Obzvláště na ty malé,“ uvedl pro agenturu Reuters Christopher Whalen, předseda Whalen Global Advisors.
Analytici z Wall Street jsou ale optimističtí v tom, že nepovažují za pravděpodobné, že by se pád SVB rozšířil do celého bankovního sektoru.
Investiční banka Morgan Stanley ve své zprávě pro klienty zmínila, že problémy SVB jsou velmi ojedinělé.
Zdroj: French, Wang, John (Reuters)