Search
Close this search box.

3 investiční strategie, které se vám mohou vymstít 

Žlutý varovný signál upozorňující na chybné investiční strategie.
Zdroj: shutterstock.com

Panika, inflace, rostoucí úrokové sazby a geopolitické konflikty. Napjatá situace na finančních trzích nevypadá zrovna růžově. Nelze se proto divit investorům, že přeskupují své zavedené investiční strategie.


Globální ekonomika dostává pořádně zabrat. Na druhou stranu VY jste pánem situace, co se týče vhodné volby investiční strategie. Pojďme se nyní podívat na tři investiční chyby, kterým byste se měli vyhnout v dobách ekonomickému útlumu.


Výprodej akcií v době krize 

Odprodej všech svých akcií v době ekonomického propadu se na první pohled zdá jako správné řešení. Avšak zdání může klamat. Z krátkodobého hlediska se můžete vyhnout případným ztrátám. Nicméně z dlouhodobého horizontu přicházíte o potenciální výnos v budoucnu.

Tím však pravděpodobně propásnete příležitost následného zotavení. Ve většině případech to znamená, že vyděláte méně peněz, než kdybyste jednoduše zůstali v kurzu. Jako příklad uveďme farmaceutickou společnost AbbVie (ABBV).  

Akcie AbbVie během propadu utrpěly výraznou ztrátu. Hlavním činitelem byla především pandemie, která způsobila oslabení akcií. Reálně se to na celkové výkonnosti společnosti AbbVie příliš neprojevilo, neboť akcie se velmi rychle odrazily zpět nahoru.

Během několika měsíců dokonce překonala výkonnost trhu. Akcie Abbvie zakončila výrazně nad úrovní, kde začínala, a vy byste o tento zisk přišli, kdybyste své akcie odprodali.

Nelze však zaručit, že se každá akcie bude při každém pádu trhu chovat podobně. Zkrátka rozhodovat se na základě emocí může negativně ovlivňovat vaše investiční portfolio.


Častá obměna investiční strategie 

Druhou investiční chybou, které byste se měli vyhnout, je častá obměna investiční strategie. Realita je taková, že propady na trzích jsou obvykle ovlivněny ekonomickými událostmi. 

Pokud máte diverzifikované portfolio, je velmi nepravděpodobné, že by jedna konkrétní událost způsobila znehodnocení vašeho investičního portfolia.   

Představme si tedy, že jste před pandemií drželi ve svém portfoliu akcie společnosti AMC Entertainment (AMC). V březnu byl pokles na trhu způsobený koronavirem a cena akcií AMC byla tvrdě zasažena. 

Jako inteligentní a prozíravý investor jste si tehdy své akcie ponechal. Nicméně při čtvrtletní revizi svých pozic jste došli k závěru, že dokud bude venku řádit kovid, kina budou pravděpodobně zavřená.

Nové informace a události mají vliv na rozhodování. Bohužel se řada investorů těmito událostmi nechává ovlivnit. Na základě toho začínají agresivně odprodávat své pozice. Takovéto chování je výrazným odchýlením od předchozího investičního přístupu, které se z dlouhobého hlediska nevyplatí.


Pasivní vyčkávání na lepší časy  

Poslední věc, kterou by investoři neměli dělat, pokud se trh zhroutí, je zůstat stranou a čekat na klidnější prostředí. Místo toho by měli jednat a začít nakupovat, dokud jsou akcie levnější než obvykle. A to platí zejména v případě, že plánujete budovat své pozice na základě metody DCA (dollar cost averaging). 

Pro ty z vás, kteří mají nastřádaný kapitál, jsou výrazné propady investiční příležitostí, jak navyšovat své jmění. Rozhodnete-li se během poklesu nebo korekce zůstat na vedlejší koleji, aktivně nesnižujete hodnotu svého portfolia, ale přicházíte o potenciální budoucí růst.

Přikupovat více akcií, kdy ceny klesají, se zdá být iracionální, ale legendární investoři jako Warren Buffett to běžně praktikují. A vypadá, že se jim to skvěle vyplácí.


Zdroj: fool.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00