Search
Close this search box.

Dá se spolehnout na Bitcoin v době globální krize? Možná ne

Koneckonců největší zastánci Bitcoinu tvrdí, že tato kryptoměna je nezbytnou alternativou k běžným měnám, neboť centrálním bankám a vládám se nedá věřit a měny podporované vládou ztrácejí hodnotu v důsledku inflace. 


Bitcoin teoreticky vyřešil oba tyto nedostatky jako decentralizovaná měna s omezenou nabídkou ve výši 21 milionů bitcoinů. V praxi to tak jednoduché není. Když Rusko napadlo Ukrajinu, cena Bitcoinu nevyskočila, jak by naznačoval býčí sentiment. Místo toho se propadla a během pouhých 30 minut klesla o více než 4 %. 

Je pravda, že Bitcoin tyto ztráty později ve čtvrtek vyrovnal, ale to bylo až poté, co se ostatní riziková aktiva vrátila do hry. Například Nasdaq zahájil čtvrteční seanci poklesem o 3,5 %, ale nakonec vzrostl o 3,3 %, což představuje téměř tisíci bodový skok.  

A zatímco riziková aktiva jako Bitcoin a technologické akcie zpočátku oslabily, zlato rostlo a spotové ceny po vypuknutí války vyskočily o 3 %. Ačkoli příznivci Bitcoinu rádi označují největší světovou kryptoměnu za „digitální zlato“, nedávný vývoj ceny Bitcoinu tuto představu vyvrací a dosvědčuje, že se nejedná o bezpečné aktivum, za které je často považován.   

Současně ruský rubl klesl vůči dolaru o celých 10 %, což ukazuje, že i fiat měny mohou být snadno znehodnoceny, ale pokud měl tento pohyb podpořit nákupy bitcoinů, nastal právě pravý opak.  



Zřetelný testovací případ 


Každá měna bývá vystavena největší zkoušce v dobách konfliktů. Válka a destrukce často vedou k devalvaci nebo hyperinflaci. Vzpomeňme na Německo po první světové válce, kdy byla německá marka tak bezcenná, že jeden dolar se rovnal jednomu bilionu marek. 

Politické a hospodářské krize v nedávné době podpořily teorii, že Bitcoin může nahradit slabou národní měnu. Ve Venezuele, kterou sužuje hyperinflace, se místní obyvatelé obracejí k bitcoinům jako ke způsobu ochrany vlastních peněz, k zasílání peněžních převodů nebo k udržování peněžních toků pro podniky. 

Podle reportu na portále CoinDesk z roku 2020 byla Venezuela zdaleka vedoucí zemí v P2P směně kryptoměn a tamní hyperinflace nabízí jasné vysvětlení, proč tomu tak zrovna je.  

Rozšíření nabídky fiat peněz během pandemie pravděpodobně přispělo k prudkému růstu cen kryptoměn v posledním roce. Výkonný ředitel MicroStrategy Michael Saylor uvedl, že jeho společnost má nyní v rozvaze místo hotovosti miliardy dolarů v bitcoinech, protože rozšiřující se nabídka peněz na počátku pandemie znamenala, že hotovost, kterou držela, byla „rychle tající kostkou ledu“.     

Je příliš brzy na to, abychom odhadli, jak a zda vůbec ruská invaze ovlivní adopci Bitcoinu, ale existují určité důkazy, že minulé hospodářské krize přiměly lidi k jeho přijetí. S rostoucími sankcemi proti Rusku a propadem jeho akciového trhu se zdá, že bude následovat hospodářská krize. Vleklý konflikt by také mohl vést k prudkému poklesu ukrajinské ekonomiky. 



Co nám krize napovídá o Bitcoinu? 


Kryptoměny se s vypuknutím války zhroutily a Bitcoin se projevil jako stabilnější než altcoiny nebo dokonce konkurenční Ethereum, jak by se očekávalo. Pád, i když pomíjivý, však prokázal, že Bitcoin nadále zůstává spekulativním aktivem, které se chová spíše jako meme kryptoměna Shiba Inu než jako alternativa ke zlatu.  

To, že geopolitické otřesy způsobily útěk držitelů bitcoinu k bezpečnějším aktivům, ukazuje, že Bitcoin funguje především jako forma spekulace, nikoli jako fiat měna nebo bezpečný přístav. Kdyby to nebyla pravda, investoři by se ho nebáli držet v nejistých dobách a Bitcoin by nebyl tak volatilní. 

Přesto stojí za to věnovat této krizi pozornost, protože představuje nejnovější zkušební test pro Bitcoin. Zatímco počáteční reakce trhu podkopává býčí argumenty pro Bitcoin, zvýšené přijetí kryptoměny tváří v tvář inflaci nebo ekonomickým turbulencím by mělo podpořit jeho dlouhodobý růst. 


Jeremy Bowman  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05

Nadcházející webinář:

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00