Search
Close this search box.

Co vyplývá pro akcionáře společnosti AstraZeneca z posledních zpráv od úřadu FDA? 

25. dubna byla americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přijata žádost společnosti AstraZeneca (AZN 1,05 %) o udělení biologické licence pro dvojici léků tremelimumab a Imfinzi k léčbě pacientů s pokročilou neresekabilní rakovinou jater.  


Očekává se, že FDA rozhodne do čtvrtého kvartálu letošního roku, a proto je třeba si položit následující otázku: Kolik by tato léčebná kombinace mohla v případě schválení vynést farmaceutickým akciím na tržbách? 

Abychom získali jasnou odpověď, podívejme se detailněji na výsledky klinických studií těchto léků a jejich případný potenciál pro AstraZenecu.  Účinná léčba smrtelné nemoci 

Rakovina jater je typ rakoviny, která vzniká v jaterních buňkách. Játra jsou orgán, jehož hlavním účelem je filtrovat krev, která koluje v těle.  

Rakovina jater se často projevuje bez počátečních příznaků nebo s obecnými příznaky, jako je únava, horečka, zimnice nebo pocení v průběhu noci. V pozdějších stadiích se nemoc zpravidla projevuje žloutenkou (tj. zežloutnutím kůže a očního bělma), nechutenstvím a nevolností.  

Vzhledem k tomu, že v počátečních fázích se onemocnění obvykle neprojevuje, je více než polovina pacientů diagnostikována až v pokročilých stadiích. To znamená, že se onemocnění rozšířilo z původního místa do lymfatických uzlin nebo dalších vzdálenějších orgánů. 

Tento typ rakoviny má bohužel nepříznivou prognózu. Je to proto, že existuje velmi málo dostupných léčebných postupů a nádory většinou nelze chirurgicky odstranit. Tyto nádory se označují jako neresekovatelné. Dobrou zprávou je, že pokroky ve vědeckém výzkumu postupně přinášejí další schůdné způsoby léčby této nemoci. 

Obzvláště slibně se jeví kombinace léků tremelimumab a Imfinzi od společnosti AstraZeneca. Během klinických studií bylo zjištěno, že u pacientů léčených tremelimumabem a imfinzi se riziko úmrtí snížilo o 22 % ve srovnání se standardní léčbou sorafenibem. Potenciál tržeb by mohl být ohromující 

Kombinace léků tremelimumab a Imfinzi se ukázala jako poměrně účinná, zejména u pacientů s pokročilou rakovinou jater. Jak významně by však mohla zvýšit tržby společnosti AstraZeneca? 

Za prvé, v USA je každoročně diagnostikováno přibližně 26 000 pacientů s pokročilou neresekovatelnou rakovinou jater. Jelikož tato dvojice léků byla účinnější než současný léčebný standard, lze předpokládat, že se postupně stane novou léčbou, jakmile bude legitimně schválena. 

Tremelimumab zatím nemá stanovenou žádnou celoroční katalogovou cenu, neboť v současné době není schválen pro žádnou z uvedených indikací. Nicméně předpokládá se, že celoroční katalogová cena by byla obdobná ceně 200 000 dolarů za Imfinzi. 

Při zohlednění úprav ceny na základě jednání se zdravotními pojišťovnami a asistenčních programů pro pacienty lze prozatímně používat čistou roční cenu 100 000 USD na pacienta. Vzhledem k tomu, že se jedná o dva léky, přineslo by to společnosti AstraZeneca přibližně 200 000 USD ročního příjmu na pacienta.  

Roční tržby by tak mohly přesáhnout hranici 1 miliardy dolarů. Analytici odhadují, že společnost v roce 2022 vykáže tržby ve výši 43,8 miliardy dolarů, což by znamenalo významné navýšení celkových příjmů společnosti AstraZeneca až o 2,4 %.  Atraktivní akcie a dlouhodobý potenciál  

Kromě kombinace léků tremelimumab a Imfinzi pro pokročilou rakovinu jater má AstraZeneca více než 180 projektů v různých fázích klinických testů. Očekává se, že tento výrazný vývoj léků povede v následujících pěti letech k 15,4 % ročnímu růstu zisků ve prospěch AstraZenecy. 

Pro představu, to je více než dvojnásobek 7 % ročního růstu zisků, který analytici běžně očekávají pro farmaceutický průmysl. Přesto se AstraZeneca obchoduje s poměrem forwardové ceny k zisku (P/E) ve výši 17,2.  


Kody Kester  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00