Search
Close this search box.

Co je černá labuť? Události, význam a definice 

Černá labuť. Jedná se o termín používaný k popisu velmi vzácné nebo jinak neočekávané události
Zdroj: shutterstock.com

Události typu černá labuť jsou ojedinělé a nepředvídatelné, které mají v konečném důsledku závažné dopady. Zkrátka mohou vést k velkým ztrátám na trzích a napáchat ekonomické škody.  


Význam pojmu ČERNÁ LABUŤ 

Význam pojmu černá labuť má svůj historický původ. Obecně se totiž předpokládalo, že existují pouze bílé labutě.  

Teprve v roce 1697, kdy holandský badatel objevil v Austrálii černé labutě, se tato domněnka pozměnila. Tento objev byl naprosto nečekaný a zásadně ovlivnil teorie v oblasti zoologie. 

V poslední době se tento termín připisuje některým událostem na burze. V roce 2007 použil matematik a bývalý trader Nassim Nicholas Taleb tento pojem jako název své knihy, aby popsal ojedinělé a mimořádně závažné události, které se přihodily v naší společnosti.  

Taleb ve své knize objasnil, že události jsou nejen nepředvídatelné a neobvyklé, ale že lidé si je po jejich ukončení zjednodušeně vykládají, jako by byly předem předvídatelné. 


Teorie černé labutě a akciový trh 

Událost typu černá labuť má na akciovém trhu zpravidla tyto tři charakteristiky: 

  1. Událost je většinou nepředvídatelná. 

  2. Událost má rozsáhlý dopad.

  3. Investoři si událost racionalizují tzv. zpětným pohledem, díky němuž se zdá, že událost byla předvídatelná.


Za černou labuť se obvykle považuje událost, která negativně ovlivní akciový trh a zaskočí investory. 

Protože investoři ve zpětném pohledu zkoumají, co se stalo při předchozích událostech, a hledají tak vzorec, který by jim pomohl předpovědět budoucí události. Z definice je však událost typu černá labuť těžko předvídatelná. 

Tato nepředvídatelnost vede k tzv. paradoxu černé labutě. Paradox černé labutě spočívá v tom, že investoři nemohou vyloučit teorii jen proto, že se s ní dosud nesetkali. Proto musí investoři brát v úvahu všechny možné výsledky. 


Černá labuť a dopady  

Ceny aktiv jsou většinou negativně ovlivněny událostmi typu „černá labuť“. Jelikož tyto události nelze předvídat, investoři musí zkrátka předpokládat, že k nim může dojít. 

Vzhledem k předpokladu, že katastrofická událost může nastat a v budoucnu zřejmě nastane, měli by investoři svá portfolia alokovat tak, aby se připravili na nejhorší možné scénáře. 

Investoři, kteří jsou vystaveni události typu černá labuť na akciovém trhu, se obvykle setkají s prudkým poklesem hodnoty svých portfolií. Na trhu může dojít k velkému panickému výprodeji, což způsobí ještě větší pokles cen. 

Poznámka: Diverzifikace je jednou ze strategií, která může minimalizovat riziko během události typu „černá labuť“. 

Příklady událostí  

Investoři se mohou poučit z předchozích událostí, které se v minulosti odehrály. Mezi známé příklady patří dotcomová bublina a krach na trhu s nemovitostmi, známá jako hypoteční krize.  


Rok 2001: Dotcom bublina 

Klasickým příkladem černé labutě je dotcomová bublina z roku 2001. V roce 2001 byl internet stále novým fenoménem. A na trhu bylo jen pár dostupných komerčních aplikací.  

Přesto technologické společnosti investovaly velké finanční prostředky do růstu a ceny akcií těchto firem byly nadhodnocené. Nakonec začaly firmy nesplácet své závazky a ceny se propadly. 

Řada společností v krátkém časovém intervalu ukončila svou činnost, což vedlo k dalšímu poklesu cen akcií. Investoři byli tvrdě postiženi, neboť ekonomika se dostala do recese. 


Rok 2008: Hypoteční krize 

Před rokem 2008 docházelo v důsledku uvolněnějších požadavků na hypotéky na bydlení ke zvyšování cen na trhu s bydlením, což nakonec vedlo k cenové bublině, neboť se zvýšil počet hypoték na rizikové nemovitosti. 

Banky a velké fondy se na tomto trhu zhodnotily a vytvořily cenné papíry zajištěné hypotékami, které následně přiměly banky poskytovat rizikovější úvěry.  

Nakonec se trh s bydlením zhroutil, což vedlo k tomu, že stále více majitelů domů nesplácelo své hypotéky, čímž trh utrpěl katastrofální škody. Celá finanční infrastruktura se téměř zhroutila. 


Předvídání událostí typu černá labuť 

Události typu černá labuť jsou z definice nepředvídatelné. To znamená, že investoři budou obtížně pátrat po tom, kdy nastane další černá labuť. 

Investoři mohou sice následovat rady „expertů“ a vyslechnout si jejich teorie, které informují o možných mimořádných událostech, jež by mohly mít katastrofální následky, ale historie prokázala, že finanční „experti“ nejsou schopni s velkou jistotou předpovědět vůbec nic. 


Investiční strategie a řízení rizik  

Taleb ve své knize popisuje strategie, jak se připravit na tyto nepředvídatelné události. Jednou z hlavních oblastí je řízení rizik. Taleb se též zabývá tzv. strategií barbell

Tato strategie udržuje převážnou část majetku investora v bezpečných nástrojích a malé procento přesouvá do spekulativních investic. Riziková část portfolia by neměla přesáhnout 10 % celého portfolia. 

Obvykle platí, že když se jedné oblasti trhu daří, jiné oblasti mají tendenci dosahovat horších výsledků. Díky diverzifikovanému portfoliu mohou investoři těžit z růstu za různých tržních podmínek. 

Poznámka: Strategie barbell se zaměřuje na investování peněz do středně rizikových investic. Jedná se především o portfolio, které se nebojí riskovat a obsahuje pouze malé procento spekulativních investic. 

Závěr 

Černé labutě jsou naštěstí výjimečné a dochází k nim velmi zřídka. Když však nastanou, vedou ke katastrofálním poklesům tržních cen. Investoři by měli počítat s nejhorším jako s možnou variantou a podle toho korigovat své investiční portfolio. 


Zdroj: Leonard, Seeking Alpha

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00