Search
Close this search box.

Čipová krize jen tak nepovolí. Voda na mlýn jejich výrobcům i investorům do jejich akcií

Světová ekonomika bude pociťovat následky dva roky trvající koronavirové pandemie nejspíše ještě dlouhá léta. Narušení dodavatelských řetězců se sice někde daří obnovovat, jinde jsme svědky nekončící krize. Včetně krize čipové.


Pnutí na globálním trhu s čipy bude zřejmě ještě nějakou dobu pokračovat. Čipová krize se stala symbolem koronavirové pandemie kvůli jejímu neblahému dopadu na automobilový průmysl. Výrobci čipů už téměř dva roky nestíhají uspokojovat poptávku a trh se jen pomalu dostává do jakés takés rovnováhy.

To je samozřejmě voda na mlýn nejen tomuto odvětví, ale také investorům, kteří do firem produkující tyto důležité komponenty vkládají svou důvěru a kupují jejich akcie. A podle analytiků americké investiční banky Morgan Stanley budou akcie producentů čipů dobrou investicí i nadále.

Banka Morgan Stanley vidí velký potenciál ve vůbec největším výrobci čipů na světě, tchajwanské společnosti TSMC (Taiwam Semiconductor Manufactoring Company). Její analytik Charlie Chan totiž zvýšil investiční doporučení pro TSMC z „equal weight“ na „overweight“ s tím, že akcie má „velmi pozitivní výhled v delším časovém horizontu“.

Podle Chana totiž přijde druhá vlna poptávky po čipech, kdy automobilový průmysl vystřídají výrobci počítačů a chytrých telefonů. Analytik banky Morgan Stanley zmiňuje například společnost Intel, která posílí outsourcing své produkce na celkových 20 procent do roku 2024. Poptávka podle něho poroste také ze strany Applu, Sony a dalších věhlasných značek.

„TSMC je akcie té nejvyšší kvality, kterou analyticky pokrýváme. Společnost je finančně silná a má technologický leadership,“ uvedl Charlie Chan, analytik banky Morgan Stanley. Akcie TSMC na změnu investičního doporučení zatím příliš nereagovaly, navíc se nyní obchodují na srovnatelné úrovni jako začátkem loňského září.


Savitz,
Barron´s.com


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00