Search
Close this search box.

Čínský Youtube zvaný Bilibili dosáhl rekordního počtu aktivních uživatelů. Ale je v tom háček 

Bilibili (BILI 4,74 %) přezdívaný jako čínský YouTube, zakončil rok 2021 s rekordním počtem uživatelů. Tento trend pokračuje i v roce 2022, kdy v prvním kvartále vzrostl počet měsíčních aktivních uživatelů (zkr. MAU) na dalších 294 milionů. 


Přestože nárůst počtu uživatelů je jednoznačně působivý, investoři by však při posuzování aktuálních hospodářských výsledků společnosti Bilibili měli zohlednit i další aspekty jejího podnikání. V následujících odstavcích si detailně podíváme na to, o jaké další aspekty se konkrétně jedná.  Nejnovější výsledky nenaplnily očekávání 

Krátkodobé vyhlídky společnosti Bilibili jsou nejisté, přestože v roce 2021 měla solidní bilanci. V prvním kvartále vzrostly tržby meziročně o 30 % na 5,1 miliardy jüanů (797 milionů USD) díky vyšším obratům ve všech sledovaných sektorech.  

Nicméně její provozní ztráta se zdvojnásobila na 2,0 miliardy jüanů (314 milionů dolarů), neboť zvýšila objem investic do rozvoje svého podnikání. Vzrůstající ztráty byly jen jednou z částí tohoto problému.  

Tržby se oproti předchozímu čtvrtletí snížily v důsledku nižších příjmů v oblasti reklamy a e-commerce. Navíc Bilibili nedosáhla plánovaného rozmezí tržeb ve výši 5,3 až 5,5 miliardy jüanů, které stanovilo její vedení. 

Dalším varovným signálem, který je třeba uvést, je nedostatek finančních rezerv. V prvním čtvrtletí klesl stav hotovosti a krátkodobých investic oproti předchozímu kvartálu o 5,5 miliardy jüanů na 24,7 miliardy jüanů (3,9 miliardy USD). Provozní metriky dosáhly nových rekordů 

Ačkoli společnost Bilibili nedosáhla svých plánovaných cílů, přesto se ve sledovaném čtvrtletí objevilo několik světlých okamžiků, zejména v rámci provozních metrik. Průměrný počet aktivních uživatelů se meziročně zvýšil o 31 % na 294 milionů a průměrný počet denních aktivních uživatelů o 32 %, tedy na 79 milionů. 

Pozoruhodné na tom je, že průměrný čas strávený na platformě Bilibili jedním uživatelem vzrostla z 82 minut v předchozím čtvrtletí na rekordních 95 minut. K výraznému nárůstu angažovanosti uživatelů přispěl především intenzivní lockdown v Číně v rámci proticovidové kampaně.  

Druhou významnou událostí tohoto kvartálu bylo zlepšení platební morálky čínských uživatelů. Rostoucí podíl platících zákazníků má pro Bilibili zásadní význam, což svědčí o tom, že se zlepšila úroveň důvěryhodnosti u zákazníků. Zároveň to naznačuje, že monetizační strategie managementu je účinná, což opodstatňuje vysoké kapitálové investice a značné ztráty. Co lze dál očekávat od Bilibili?  

Bilibili těžila z krátkodobého nárůstu návštěvnosti, jelikož v Číně docházelo k dalším výlukám v souvislosti s opětovným výskytem případů COVID-19, avšak tento nárůst může brzo vyprchat, jakmile Čína znovu otevře svá velkoměsta. Například Šanghaj nedávno ukončila dvouměsíční lockdown. 

V nadcházejících měsících tak může Bilibili zaznamenat náhlý pokles v metrikách uživatelské participace, zejména pokud jde o průměrný čas strávený na její platformě. Tyto ukazatele angažovanosti by měly obnovit svou vzestupnou trajektorii, ale může to nějakou dobu trvat, než se tak stane. 

Bilibili odhaduje, že ve druhém kvartále dosáhne tržeb ve výši přibližně 4,9 miliardy jüanů, což představuje meziroční nárůst o 9 %. Mezitím se budou i nadále střádat ztráty, přičemž se společnost nadále koncentruje na přilákání nových uživatelů. Stručně řečeno, investory bude čekat volatilní dobrodružství. Na této cestě budou potřebovat nesmírnou trpělivost a odolnost, aby mohli v klidu usínat.  


Lawrence Nga  
The Motley Fool 


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00