V letošním i příštím roce budeme svědky pomalejšího ekonomického růstu Číny, než se dosud očekávalo. Vyplývá to z aktuálního odhadu analytiků americké investiční banky Goldman Sachs. K hlavním faktorům horšího výhledu řadí křehký nemovitostní trh, který je zdrojem nejistoty, a který zřejmě čelí větším rizikům, než se dosud zdálo.
Hrubý domácí produkt Číny v letošním roce vzroste o 5,4 procenta. To je o 0,6 procentního bodu méně, než činily původní odhady.
Vyplývá to z aktuální prognózy expertů americké investiční banky Goldman Sachs. Ti pro čínskou ekonomiku předpovídají slabší růst i v příštím roce.
Původně se mělo hospodářství druhé nejlidnatější země světa zvětšit o 4,6, nyní to má být jen 4,5 procenta.
Podobná zhoršení výhledu už publikovaly i další skupiny expertů.
Japonská banka Nomura pro letošní rok Číně předpovídá dokonce jen růst o 5,1 procenta. Podobně jako jiné bankovní domy, například UBS, Bank of America nebo JP Morgan.
Podle analytiků Goldman Sachs je hlavní příčinou zpomalování hospodářského růstu neutěšená situace čínského nemovitostního trhu. Ten je křehký, přičemž stavebnictví a reality tvoří významnou část čínské ekonomiky.
„V žádné jiné zemi tak rychle nevyprchaly všechny (růstové) impulsy, které přišly po ukončování lockdownů,“ uvedli analytici Goldman Sachs.
Čínská ekonomika by přesto mohla růst nepatrně rychleji, než si pro letošní rok vytyčila čínská vláda. Ta stanovila cíl dosáhnout ekonomického růstu kolem pěti procent.
Čínská centrální banka již před časem snížila své klíčové úrokové sazby, což lze chápat jako reakci na indikátory, které naznačují určité ekonomické potíže.
Zdroj: Westbrook, Yao – Reuters