Search
Close this search box.

Čínská ekonomika ztrácí dech. Zero covid strategie může způsobit globální recesi

Ačkoli čínské hospodářství vykázalo vyšší růst hrubého domácího produktu v prvním letošním kvartále, než se očekávalo, v dalších měsících letošního roku nemusí svůj výkon zopakovat. Na vině je vzedmutí nové vlny koronavirové epidemie, která zasáhla největší čínská města.


Čínská vláda se na narůstající počet nákaz koronavirem rozhodla reagovat přijetím zero covid strategie, která ale s sebou nese obrovské náklady v podobě oslabení ekonomického růstu. Škody mohou být tím větší, že se epidemie rozšířila ve dvou největších čínských městech Šanghaji a Pekingu.

Je do jisté míry s podivem, že čínské hospodářství vykázalo za první letošní kvartál růst hrubého domácího produktu meziročně o 4,8 procenta, což bylo více, než se všeobecně očekávalo. Jenže právě kvůli zero covid strategii může čínský hospodářský růst výrazně zpomalit.

První známky se již projevují na trhu práce. Deník The Wall Street Journal přinesl zprávy o tom, že míra nezaměstnanosti v 31 největších čínských městech již přesáhla úroveň z doby poté, kdy bylo na počátku roku 2020 uzavřeno město Wu-chan. Míra nezaměstnanosti mezi mladými (ve věku 16 až 24 let) se už vyšplhala na 16 procent, což je jen mírně pod dva roky starou hodnotou.

„Čínská ekonomika je v nejhorším stavu za posledních 30 let,“ uvedl pro The Wall Street Journal Weijian Shan, šéf hongkongské investiční společnosti PAG. „Rovněž si myslím, že i nespokojenost čínské veřejnosti je nejvyšší za posledních 30 let,“ dodal.

Jen málokdo si ale myslí, že by se čínské hospodářství dostalo do recese, což technicky vzato znamená pokles HDP ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích. Z hlediska globální ekonomiky bude problém i to, pokud čínský hospodářský růst výrazně zpomalí.

Mezinárodní měnový fond již upravil prognózu pro letošní růst čínského HDP z dřívějších 4,8 na 4,4 procenta. Analytici banky Barclay´s dokonce tvrdí, že růst může klesnout pod 4 procenta, pokud se lockdown protáhne i do druhého pololetí. Americká ekonomika vykázala v prvním kvartále pokles o 1,4 procenta. Pokud Čína bude brzdit ještě silněji, Spojené státy se nejspíše propadnou do recese.


Douglas, Yifan Xie, Cheng,
The Wall Street Journal


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Investiční příležitosti v roce 2025

Datum: 5. února

Čas: 18:00

Aktuálně

Proč úrokové sazby hypoték rostou, když se očekával pokles?

13. 1. 2025

|

1:13

Stalo se to jen dvakrát předtím — a způsobuje to nervozitu mezi investory do dluhopisů.

12. 1. 2025

|

22:32

Úrokové sazby hypotečních úvěrů měly podle očekávání klesnout, ale místo toho prudce stoupají. Zde je důvod.

11. 1. 2025

|

1:57

Dow zažívá nejhorší začátek roku od roku 2016, protože naděje na snížení sazeb Fedu pro rok 2025 slábnou.

11. 1. 2025

|

1:43

Proč byly americké akcie v pátek silně zasaženy, přestože byly zveřejněny skvělé údaje o pracovních místech

10. 1. 2025

|

23:06

Dow skončil téměř o 700 bodů níže, protože zpráva o zaměstnanosti vyvolala skok v výnosech státních dluhopisů.

10. 1. 2025

|

22:05

Nadcházející webinář:

Investiční příležitosti v roce 2025

Datum: 5. února

Čas: 18:00