Hospodářství druhé nejlidnatější země světa ztrácí dech, a tak čínská centrální banka rozhodla ponechat základní úrokové sazby beze změny. Sazby zůstávají stabilní již devět měsíců v řadě. Naproti tomu jiné významné centrální banky světa budou pravděpodobně ještě své úrokové sazby zvyšovat. Podle guvernéra francouzské centrální banky by sazby Evropské centrální banky mohly kulminovat v průběhu letošního léta.
Jednoletá úroková sazba People´s Bank of China (PBOC) zůstala po pondělním měnověpolitickém rozhodnutí na 3,65 a pětiletá na 4,3 procenta.
Čínští centrální bankéři ponechali sazby nezměněné už devátý měsíc v řadě, což je v souladu s tržním očekáváním.
Čínská ekonomika totiž ztrácí dech, a tak při měnověpolitickém rozhodování dostala přednost podpora ekonomického oživení.
Hospodářství druhé nejlidnatější země pomáhá i mírně slábnoucí jüan vůči americkému dolaru, což je důsledek negativního úrokového diferenciálu (z pohledu Číny).
Základní sazby amerického Fedu se totiž dostaly nad úroveň sazeb čínské centrální banky koncem loňského roku a od té doby se nůžky mezi americkými a čínskými sazbami rozevírají.
Naproti tomu sazby Evropské centrální banky zůstávají ještě mírně pod sazbami PBOC. Člen Rady guvernérů ECB a guvernér Banque de France Francois Villeroy de Galhau očekává, že sazby ECB by mohly ještě růst a jejich kulminace bychom se mohli dočkat koncem letošního léta.
Villeroy to prohlásil na pondělní akci pořádané právě francouzskou centrální bankou. „Do té doby nás čekají ještě tři zasedání, kde bychom mohli rozhodnout o zvýšení nebo stabilizaci sazeb. Nicméně z mého prohlášení neodvozujte, jaká je moje preference, kam až by sazby mohly vzrůst,“ dodal guvernér Banque de France.
Zdroj: Zhou, Westbrook – Reuters – Thomas – Reuters