Search
Close this search box.

Apple zvýšil tržby i zisk. Podle analytiků zaostává

Výrobce populárních mobilních telefonů, ale také počítačů, notebooků nebo provozovatel streamovací služby Apple TV oznámil své finanční výsledky za třetí letošní čtvrtletí. Wall Street je přijala s rozpaky.


Za třetí čtvrtletí letošního roku společnost Apple utržila 83,36 miliardy dolarů. To je sice o 29 procent meziročně více, avšak mírně za očekáváním analytiků. Tržní konsensus totiž činil 84,85 miliardy dolarů. Výrobce iPhonů za stejné období vydělal 20,55 miliardy dolarů, tedy asi o 62 procent více než v loňském třetím čtvrtletí. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou Apple zveřejnil v noci na pátek středoevropského letního času.

Apple také oznámil výsledky za uplynulých 12 měsíců, tedy od konce září loňského roku do konce září roku letošního. Za toto období technologický gigant utržil skoro 366 miliard dolarů, což je třetinu více. Čist zisk stoupl na necelých 95 miliard dolarů, loni to bylo přes 57 miliard. Zisk tak Apple dokázal zvýšit o dvě třetiny.

„Letos jsme na trh uvedli naše nejvýkonnější zařízení v historii. Od Maců typu M1 až po iPhone řady 13, který zavádí zcela nový standard výkonu a konektivity v řadě nových směrů,“ uvedl výkonný ředitel Applu Tim Cook v tiskovém prohlášení.

Cook si však byl zřejmě vědom, že výsledky zaostaly mírně za očekáváním, což vysvětloval vzápětí v rozhovoru pro CNBC: „Měli jsme velmi silné čtvrtletí navzdory většímu než očekávanému omezení dodávek, které nás vyjde odhadem na 6 miliard dolarů.“ Dodávky zboží značky Apple na trh podle Cooka vázly zejména v důsledku nedostatku čipů nebo narušení výroby některých komponent v jihovýchodní Asii.

Investoři výsledky přijali s rozpaky. Přestože byly oznámeny až po uzavření hlavní části čtvrtečního obchodování, v postobchodní seanci akcie Applu oslabily v jednu chvíli až o čtyři procenta, později své ztráty mírně umazaly. Nakonec Apple spadl jen o necelá dvě procenta. Za poslední měsíc však zhodnotil bezmála o sedm procent.


Apple financial report
Leswing, CNBC.com






Jak obchodovat s akciemi?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK OBCHODOVAT S AKCIEMI. Více informací se dozvíte na webináři!



Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00