Search
Close this search box.

Čína chce založit novou burzu. Má sloužit malým a středním firmám

Čínský prezident Si Ťin-pching představil plán na založení nové akciové burzy. Vzniknout by měla v Pekingu, a doplnit tak současné duo akciových parketů v Šanghaji a Šen-čenu.


V Číně se dnes nacházejí dvě velké akciové burzy. Ta větší ve finančním hubu v Šanghaji, menší pak ve městě Šen-čen na jihu země. Burza v Hongkongu sice formálně rovněž patří k Číně, ale globální investoři ji stále vnímají spíše jako samostatnou část nejlidnatější země světa. Alespoň ve finanční oblasti.

Čínský prezident Si Ťin-pching je ale přesvědčen, že Čína by měla mít ještě jednu akciovou burzu, která by se zaměřovala na obchodování emisí akcií malých a středních firem. S nápadem souhlasí také čínská Komise pro cenné papíry, která se podle agentury Reuters nechala slyšet, že burza v Pekingu by pomohla prohloubit nutné finanční reformy a rozvinout kapitálový trh v Číně.

„Malé a střední firmy mohou vykonat velké věci,“ uvedla Komise v prohlášení. Prezident Si vidí v založení burzy v Pekingu potenciál pro rozvoj spolupráce nejen v rámci Číny, ale i s ohledem na možnosti přilákání zahraničních investorů.

Čínská vláda pak vyjádřila naděj, že iniciativa by mohla přilákat do země také globální hráče jako Apple nebo Tesla, byť by zřejmě nešlo přímo o jejich vstup na burzu v Pekingu, ale mohly by se stát jedněmi z investorů.

Pekingská burza by mohla nést název New Third Board. Úřady ale zatím neoznámily ani předběžný termín, do něhož by se burza v čínské metropoli mohla otevřít.


Daly, Kasolowsky, Reuters
Chatterjee, Cushing, Reuters


Chcete se dozvědět jak limitovat rizika?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář JAK LIMITOVAT RIZIKA A MAXIMALIZOVAT VÝNOS. Buďte o krok blíže k finanční nezávislosti!
Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00