Studie naznačuje, že chytré hodinky by mohly pomoci předběžně diagnostikovat Parkinsonovu chorobu až sedm let před výskytem příznaků. Tým Britského institutu pro výzkum demence na Cardiffské univerzitě využil umělé inteligence k analýze dat z 103 712 nositelů chytrých hodinek.
Sledováním jejich rychlosti pohybu po dobu jednoho týdne mezi lety 2013 a 2016 dokázali předpovědět, kteří z nich budou postiženi Parkinsonovou chorobou. Doufá se, že by toto v konečném důsledku mohlo sloužit jako screeningový nástroj.
Ale podle výzkumníků, publikovaných v časopise Nature Medicine, je třeba provést další studie, které porovnají tyto výsledky s dalšími daty získanými po celém světě, aby se zjistila jejich přesnost.
Mozky lidí s Parkinsonovou chorobou se poškozují po mnoho let.
Vzhledem k tomu, že přibližně 30 % populace ve Spojeném království nosí chytré hodinky, uvedla vedoucí studie Dr. Cynthia Sandor, že by mohly nabízet levný a spolehlivý způsob identifikace Parkinsonovy choroby v raném stádiu.
„Zde jsme ukázali, že jediný týden zachycených dat dokáže předpovědět události až o sedm let dopředu,“ řekla. „Na základě těchto výsledků bychom mohli vyvinout cenný screeningový nástroj pro pomoc při časném odhalování Parkinsonovy choroby. To má důsledky jak pro výzkum, při zlepšování náběru do klinických studií, tak pro klinickou praxi, která pacientům umožní přístup k léčbě v raném stádiu v budoucnosti, až budou takové léčby k dispozici.“
Studie využila data z britského biobankovního projektu UK Biobank, který obsahuje podrobnou databázi zdravotních informací více než půl milionu lidí.
Zdroj: BBC.com