Search
Close this search box.

Cestování je opět zpátky a tyto 2 akcie to náležitě vítají 

V průběhu pondělní seance se zdálo, že akciový trh bude i nadále oslabovat, což vedlo k tomu, že duben byl prozatím nejhorším obchodním měsícem. I přesto, že indexy jako Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite klesly o 1 až 2 % během obchodní seance, nákupy v pozdních hodinách napomohly k růstu.   

Cestovky to v uplynulých letech těžce odnesly a mnohé z nich nedočkavě čekaly na to, až se podmínky zlepší. Investoři zaznamenali určité náznaky oživení, neboť jak Expedia Group (NASDAQ: EXPE), tak Avis Budget Group (NASDAQ: CAR) zveřejnily povzbudivé finanční výkazy, které pravděpodobně povedou k zářnější budoucnosti.  Expedie zapíná motory 

Akcie společnosti Expedia Group během odpoledního obchodování vzrostly o téměř 2 %. Tento poskytovatel online cestovní platformy poukázal na zlepšující se vyhlídky v turistickém sektoru. Odhadované rezervace dosáhly částky 24,4 miliardy dolarů. To je o 58 % více než v předchozím roce, ačkoli v prvním kvartálu roku 2019 to bylo o 17 % méně než před pandemií. 

Celkové tržby vzrostly o 81 % na 2,25 miliardy dolarů. Expedia sice stále vykazuje ztrátu, ale očištěná čistá ztráta ve výši 74 milionů dolarů není tak výrazná, jak někteří očekávali, a oproti předchozímu roku se podstatně snížila. Upravená provozní ztráta před zdaněním byla shodná se ztrátou před třemi lety, což svědčí o tom, že Expedia úspěšně omezuje své náklady i při nižších výnosech. 

Prodejní dynamika se projevila napříč všemi segmenty. Tržby z ubytování vzrostly o 78 % a představovaly převážnou část příjmu. Tržby za leteckou dopravu meziročně vzrostly o 50 % a Expedii se také podařilo výrazně zvýšit tržby z reklamy a médií.  

Zatím je příliš brzy na to, abychom mohli potvrdit, že je Expedia v suchu, jelikož mezinárodní cestování ovlivňuje rovněž válka na Ukrajině. Investoři však s potěšením sledují soustavné zlepšování a doufají, že příznivé trendy v cestovním ruchu budou pokračovat. Avis oživuje  

Akcie společnosti Avis Budget Group byly mnohem výkonnější a po skončení obchodní seance vzrostly o téměř 7 %. Tento poskytovatel půjčoven aut těží zejména z napjaté situace na trhu, kde se cestující opět vracejí na cesty a potřebují automobily, aby se mohli dostat tam, kam chtějí.  

Avis zaznamenal v prvním kvartále letošního roku výrazné finanční posílení. Tržby z pronájmů aut vzrostly o 77 % na 2,43 miliardy dolarů, což je o 27 % více než v prvním čtvrtletí roku 2019. Míra vytíženosti se vrátila na úroveň před pandemií a Avis Budget tak dokázal vyrovnat ztrátu z minulého roku a dosáhnout zisku 527 milionů dolarů. Upravený zisk činil tak 9,99 USD na akcii.  

Generální ředitel Joe Ferraro také připomněl dopad, který měla varianta omicron na začátku období. Ferraro je však i nadále spokojen s dosavadní pozicí společnosti, která má dostatek likvidity a řadu dluhových obligací, o nichž je přesvědčena, že je bude schopna plnit. 

Silná poptávka po vozidlech nemusí být permanentní, zejména pokud dojde k narušení dodavatelských řetězců v automobilovém průmyslu, což nakonec může snížit poptávku po ojetých vozidlech. Prozatím se však Avis těší příznivému vývoji a doufá, že bude sklízet ovoce i v letošním roce.  


Dan Kaplinger  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05