Search
Close this search box.

Český průmysl v květnu rostl, a to díky automobilkám. Produkce vozů stoupla o desetinu

Průmyslová produkce České republiky se v květnu meziročně reálně zvýšila o 3,3 procenta. V porovnání s dubnem byla vyšší o 2,4 procenta a hodnota nových zakázek průmyslových podniků se oproti loňskému květnu zvedla o rovných devět procent. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.


„V květnu produkce průmyslu po několika měsících meziročně vzrostla. Významný podíl na výsledku měla výroba automobilů, kde došlo oproti loňskému roku k dílčímu zlepšení v dodávkách dílů,“ uvedl v doprovodném komentáři Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky v ČSÚ.

Meziroční růst vykázala většina průmyslových odvětví, přesto v dosavadním průběhu letošního roku setrval stagnační trend. Průmyslu jako celku významně pomohla produkce motorových vozidel, která se meziročně zvýšila skoro o deset procent. A poprvé po roce se přiblížila úrovni ze začátku loňského roku. Podle statistiků však automobilové produkci pomohla i nízká srovnávací základna z května 2021.

Dařilo se také chemickému průmyslu, a to především ve výrobě organických chemických látek, hnojiv a plastů v primárních formách. Naopak výrazný pokles nastal u výroby ostatních dopravních prostředků, kde naopak výsledek ovlivnila vysoká srovnávací základna z loňska.

Pro české průmyslové podniky je dobrou zprávou růst hodnoty nových zakázek, který se v květnu v běžných cenách meziročně zvýšil o devět procent. Zakázky ze zahraničí vzrostly o 5,2, domácí zakázky pak o 17,2 procenta.


ČSÚ

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00