Search
Close this search box.

Český Avast se ocitl v hledáčku amerického konkurenta. Na spadnutí je byznys za miliardy dolarů

Americká firma NortonLifeLock vyvíjející kyberbezpečnostní software má prý vážný zájem o akvizici českého konkurenta, společnost Avast. Pokud vše půjde hladce, detaily transakce by mohly být dojednány ještě do konce tohoto měsíce.


Česká technologická společnost Avast, která se proslavila vývojem antivirového softwaru, je pravděpodobně na prodej. Zájem o ni má americký NortonLifeLock, který za Avast nabízí více než osm miliard dolarů (přes 173 miliard korun). S odkazem na dobře informované zdroje to uvedl deník The Wall Street Journal.

Tržní hodnota Avastu se momentálně odhaduje na 5,23 miliardy liber (asi 157,5 miliardy korun). NortonLifeLock tak za Avast nabízí asi desetiprocentní prémii. Pro Norton by šlo o poměrně velké sousto, neboť jeho tržní hodnota dosahuje jen asi dvojnásobek toho, co nabízí z Avast. The Wall Street Jorunal uvedl, že detaily dohody by mohly být dojednány ještě do konce července.

Avast byl založen na sklonku 80. let minulého století dvojicí informatiků a matematiků Pavlem Baudišem a Eduardem Kučerou. Dnes jim ve společnosti patří dohromady asi 35 procent akcií a zasedají v jejím vedení. Zakladatelé měli nabídku na převzetí své firmy už v roce 1997, kdy ji chtěl koupit její konkurent McAfee. Baudiš s Kučerou to však odmítli.

Avast před třemi lety vstoupil na londýnskou burzu a během svého IPO (Initial Public Offering – primární veřejná nabídka) získal od investorů kolem 200 milionů dolarů (asi 4,3 miliardy korun). Necelou čtvrtinu ve společnosti drží investiční fond CVC Capital Partners, zbytek další drobní investoři.

Lombardo, Cimilluca,
The Wall Street Journal

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00