Search
Close this search box.

Česko zajistilo přepravní trasy na dodávky plynu z nizozemského LGN terminálu

Česká republika se přiblížila vyřešení případného stop stavu na dodávky zemního plynu z Ruska. Energetická skupina ČEZ totiž zajistila přepravní trasy pro tři miliardy metrů krychlových z terminálu na zkapalněný zemní plyn z nizozemského Eemshavenu. Ještě do zahájení topné sezóny se podaří do Česka dostat asi polovinu tohoto objemu.


Dodávky tří miliard metrů krychlových plynu z nizozemského terminálu pro příjem LNG jsou schopny pokrýt spotřebu zemního plynu České republiky asi z jedné třetiny. Česko totiž ročně spálí asi 9,4 miliardy kubíků.

V kombinaci se zásobníky na zemní plyn, které jsou v České republice naplněny již asi ze 77 procent, by tak Česko dokázalo úplné zastavení dodávek zemního plynu z Ruska přečkat až do března příštího roku. Bez zajištění přepravních tras z Eemshavenu by to bylo jen do ledna, jak v úterý řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Zmíněný terminál pro příjem LNG bude v provozu od září a vedle ČEZ jej budou využívat i další firmy, například Shell. Kapacita terminálu dosáhne osmi miliard metrů krychlových. Česko za jeho využívání zaplatí vyšší desítky milionů eur ročně, jak uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Přesnou částku ale nezveřejnil.

Jozef Síkela řekl, že Česká republika má nyní zajištěné asi dvě třetiny roční spotřeby plynu. Zapotřebí bude podle něho ale řešit nejen nadcházející, ale i další topnou sezónu. Plynové zásobníky se totiž budou muset naplnit znovu, a Česko tak zřejmě bude muset i v příštím roce spoléhat na dodávky z Ruska.

Podle Síkely se ale stát snaží zajistit plyn v jiných zemích, což v horizontu nejbližších let nepůjde jinak než prostřednictvím získání kapacit v LNG terminálech v přímořských státech evropské sedmadvacítky.


Lopatka, Kahn,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00