Search
Close this search box.

Česko chce během předsednictví EU vyřešit plynovou krizi

Společné nákupy surovin a jejich spravedlivé rozdělení mezi jednotlivé státy Evropské unie. To jsou plány ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely pro blížící se předsednictví České republiky Evropské unii.


Podle šéfa rezortu průmyslu a obchodu Jozefa Síkely jsou dodávky zemního plynu do České republiky stabilní a nejsou pozorovány žádné výpadky. „V tuzemských zásobnících je k dnešku přibližně 900 milionů metrů krychlových zemního plynu, od 1. tedy jeho množství narostlo o více než 90 procent,“ napsal tento týden Síkela na Twitter.

Upozornil také, že Rusko využívá energetiku jako zbraň, a že závislost některých unijních zemí na jeho surovinách činí sedmadvacítku vydíratelnou. Současně prý tento tav omezuje akceschopnost pomoci Ukrajině.

Česká republika si tak pro nadcházející předsednictví Evropské unii (začne 1. července a potrvá do konce roku) vytyčuje v oblasti energetiky několik cílů. Jde zejména o společné nákupy surovin, jejich spravedlivé rozdělení mezi jednotlivými státy EU, rychlé propojení Evropy novou plynovou a ropnou infrastrukturou nebo zrychlení povolovacích procesů energetických staveb, včetně jaderných zdrojů.

„Společný postup napříč členskými státy nám totiž umožní tento proces provést výrazně rychleji, jednodušeji a za cenu menších ztrát,“ uvedl dále Sikela. Ministr průmyslu a obchodu tak reaguje na odstavení Bulharska a Polska od ruského plynu a apeluje, aby se na tuto eventualitu připravovala nejen Česká republika, ale i další unijní země.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00