Search
Close this search box.

Česká republika a Německo podepsaly dohodu o vzájemné pomoci při výpadku dodávek plynu

Pokud dojde k přerušení dodávek zemního plynu, Česká republika a Německo by si měly vzájemně vypomoci. Nově je k tomu zavazuje dohoda, kterou v pondělí v Praze podepsali ekonomičtí ministři obou zemí. A oba zdůraznili, že v dobách, kdy Evropská unie čelí energetické krizi, je solidarita a jednota unijních zemí zcela zásadní.


Dohodu za Českou republiku podepsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), za Německo svůj podpis připojil spolkový ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck (Zelení). Síkela i Habeck se shodli, že silná evropská solidarita je klíčem k úspěšnému východisku ze současné energetické krize.

Habeck přiznal, že německé spoléhání se na dodávky zemního plynu v tak velké míře z Ruska bylo velkou politickou chybou. Nyní se Německo snaží hledat nové dodavatele a řešení Habeck vidí také ve vybudování dvou plovoucích terminálů na zkapalněný zemní plyn.

Podle Síkely je možné solidaritu chápat jako vzájemnou ochotu zemí, které jsou v určitých komoditách na Rusku méně závislé, aby v případě jejich nedostatku pomohly těm, které jsou závislé více. Ministři se shodli také na tom, že podobné dohody by mezi sebou měly podepsat i další státy Evropské unie.

Podpis dohody o vzájemné pomoci mezi Česko republikou a Německem přišel v den, kdy začala plánovaná odstávka plynovodu Nord Stream 1, která má trvat deset dní. V Evropské unii však narůstají obavy, že po uplynutí příslušné lhůty se dodávky plynu z Ruska neobnoví. Síkela zároveň uklidňoval, že české zásobníky zemního plynu jsou naplněny ze 75 procent.


Muller, Alkoussa,
Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00