Pokud dojde k přerušení dodávek zemního plynu, Česká republika a Německo by si měly vzájemně vypomoci. Nově je k tomu zavazuje dohoda, kterou v pondělí v Praze podepsali ekonomičtí ministři obou zemí. A oba zdůraznili, že v dobách, kdy Evropská unie čelí energetické krizi, je solidarita a jednota unijních zemí zcela zásadní.
Dohodu za Českou republiku podepsal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), za Německo svůj podpis připojil spolkový ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck (Zelení). Síkela i Habeck se shodli, že silná evropská solidarita je klíčem k úspěšnému východisku ze současné energetické krize.
Habeck přiznal, že německé spoléhání se na dodávky zemního plynu v tak velké míře z Ruska bylo velkou politickou chybou. Nyní se Německo snaží hledat nové dodavatele a řešení Habeck vidí také ve vybudování dvou plovoucích terminálů na zkapalněný zemní plyn.
Podle Síkely je možné solidaritu chápat jako vzájemnou ochotu zemí, které jsou v určitých komoditách na Rusku méně závislé, aby v případě jejich nedostatku pomohly těm, které jsou závislé více. Ministři se shodli také na tom, že podobné dohody by mezi sebou měly podepsat i další státy Evropské unie.
Podpis dohody o vzájemné pomoci mezi Česko republikou a Německem přišel v den, kdy začala plánovaná odstávka plynovodu Nord Stream 1, která má trvat deset dní. V Evropské unii však narůstají obavy, že po uplynutí příslušné lhůty se dodávky plynu z Ruska neobnoví. Síkela zároveň uklidňoval, že české zásobníky zemního plynu jsou naplněny ze 75 procent.
Muller, Alkoussa,
Reuters