Search
Close this search box.

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu. Ekonomice předpovídá stagnaci

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek většinou hlasů rozhodla o zvýšení své základní úrokové sazby. Dvoutýdenní reposazba tak vzrostla na 5,75 procenta. ČNB překvapila trh, který očekával růst sazeb v rozmezí 0,25 až 0,5 procentního bodu.


„Přijaté rozhodnutí bankovní rady se opírá o novou makroekonomickou prognózu. Se základním scénářem jarní prognózy je konzistentní další strmý nárůst tržních úrokových sazeb. V základním scénáři centrální banka nastavuje úrokové sazby za účelem plnění dvouprocentního cíle na standardním horizontu měnové politiky,” stojí v tiskovém prohlášení bankovní rady ČNB po jejím čtvrtečním zasedání.

Česká národní banka očekává, že meziroční míra inflace bude ještě v nadcházejících měsících stoupat a na přelomu jara a léta bude kulminovat kolem 15 procent. Na vině je především válečný konflikt na Ukrajině, který již nějakou dobu působí na růst cen nejen energetických komodit jako ropa či zemní plyn.

Zároveň povede také ke zdražování základních zemědělských plodin v čele s pšenicí. To se následně přelije do růstu cen potravin, který už v mnoha případech nastal. Centrální bankéři se rovněž obávají ukotvení zvýšených inflačních očekávání po delší dobu.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok rovněž představil aktuální makroekonomickou prognózu pro Českou republiku na letošní i příští rok. Největší změny oproti prognóze zimní nastaly především u růstu HDP a míry inflace. Zatímco v případě hrubého domácího produktu ČNB počítá s jeho růstem v roce 2022 jen o 0,8 procenta, u inflace posunula odhad výrazně výše, a to na 13,1 procenta v celoročním vyjádření.

V roce 2023 by se měla výkonnost tuzemské ekonomiky zvětšit o 3,6 procenta, průměrná míra inflace má klesnout na 4,1 procenta. Do koridoru v rozmezí 1 až 3 procenta by se meziroční míra inflace měla vrátit až ve 3. čtvrtletí příštího roku.


ČNB


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00