Search
Close this search box.

Česká národní banka podpořila na trhu korunu. Kurs se jí podařilo dostat pod 25 korun za euro

Ve čtvrtek mimořádně zasedala bankovní rada České národní banky. Většinou hlasů rozhodla o zahájení intervencí na devizovém trhu, jejichž cílem bylo zpevnit kurs koruny vůči euru a dolaru. ČNB také reagovala na další nárůst inflace, která v dubnu dosáhla meziročně 14,2 procenta.


„Bankovní rada na dnešním mimořádném měnovém zasedání rozhodla v reakci na výrazné oslabení kurzu koruny z posledních dní zahájit intervence na devizovém trhu,“ uvedla Česká národní banka ve čtvrteční tiskové zprávě.

Cílem intervencí je podle ní „nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu koruny v situaci vysoké inflace“. Centrální banka rovněž ujistila, že za tímto účelem má k dispozici velký objem devizových rezerv, a to i v mezinárodním srovnání. Koruna se po intervencích vrátila na úroveň mírně pod 25 korun za euro.

ČNB tak zareagovala na předchozí dvojí oslabení české koruny vůči zahraničním měnám. K prvnímu došlo koncem minulého týdne, kdy se objevily spekulace, že novým guvernérem centrální banky bude dosavadní řadový člen bankovní rady Aleš Michl.

Další depreciace koruny přišla ve středu 11. května bezprostředně poté, co prezident republiky Miloš Zeman Michla guvernérem ČNB skutečně jmenoval. Koruna tak v souhrnu během necelého týdne ztratila vůči euru bezmála čtyři procenta své hodnoty.

Trhy tak zjevně byly jmenováním Michla do čela ČNB překvapeny, jelikož sázely spíše na to, že obměna guvernéra nepřinese diskontinuitu v dosavadním směřování měnové politiky. Ta je výrazně protiinflační, kdežto Aleš Michl je dlouhodobě proti zvyšování úrokových sazeb. Spolu s dalším radním Oldřichem Dědkem jsou ve stávající bankovní radě sice v menšině, od července se však poměry mohou změnit.

Vedle dosavadního guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka totiž končí mandát také viceguvernéru Tomáši Nidetzkému a Vojtěchu Bendovi. Na rozdíl od Rusnoka ale Nidetzký s Bendou mohou být ve funkci potvrzeni na dalších šest let.

Pokud se Miloš Zeman rozhodne je v radě nahradit, rázem mohou být ve většině lidé naladění na podobnou notu jako Aleš Michl. V takovém případě by ČNB již nejspíše k dalšímu růstu úrokových sazeb nepřistupovala.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05