Aktuální vývoj kurzu české koruny vůči euru dává vzpomenout na léto roku 2008, kdy se euro obchodovalo poprvé a naposledy za méně než 23 korun. V té době proti dalšímu posilování zakročil tehdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma svou slovní intervencí. V současné době je z pohledu ČNB aktuální vývoj kurzu koruny žádoucí, podle guvernéra Aleše Michla Česko silnou měnu potřebuje.
Kurz koruny se na začátku nového obchodního týdne podíval hlouběji pod hranici 24 korun za euro, byť se několikrát opět mírně nad 24 korun za euro vyhoupl.
24 korunová hranice je evidentně psychologický mantinel, jehož odolnost nyní koruna testuje. Podle některých odborníků ale koruna zřejmě nemá dostatek síly, aby pokračovala v dalším zpevňování.
„Je zřejmé, že pod 24 korunovou úrovní už je koruna značně překoupená. I proto u koruny aktuálně vidíme její zpětné oslabení směrem ke 24 korunové úrovni. V příštích dnech bude platit, že s korunou bude víc hýbat vývoj tržních nálad než nové české statistiky,“ uvedla pro ČTK ekonomka Markéta Šichtařová.
Sílící korunu kvituje současný guvernér České národní banky Aleš Michl. Ten v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS zopakoval, že pevná koruna jednak působí protiinflačně, jednak motivuje exportéry k efektivnějšímu chování.
Česká koruna přitom reagovala znatelným oslabením na jaře, kdy prezident Miloš Zeman oznámil, že do čela ČNB jmenuje právě Michla. Michl totiž v bankovní radě platí za takzvanou holubici, tedy člověka, který preferuje spíše nízké úrokové sazby a uvolněnou měnovou politiku.
Sám dokonce za poslední rok a půl proti zvyšování sazeb hlasoval. ČNB během letních měsíců několikrát silně intervenovala, aby oslabování koruny zastavila. V současné době však koruna sílí sama, ČNB již na trhu ve prospěch koruny prakticky nezasahuje.
Zdroj: ČTK