Search
Close this search box.

Česká ekonomika překvapila a ve druhém čtvrtletí vzrostla. Horší časy ale přijdou

Hrubý domácí produkt České republiky se ve druhém čtvrtletí zvýšil jak v meziročním, tak mezičtvrtletním srovnání. Podporovala ji hlavně silná domácí poptávka, ta zahraniční naopak přispěla k brzdění tuzemského hospodářského růstu. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.


Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu o 0,2 procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletí předchozího roku vzrostl o 3,6 procenta. Ve svém předběžném odhadu vývoje HDP to uvedl Český statistický úřad.

„Na výdajové straně k mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěla pouze domácí poptávka. Mírný růst hrubé přidané hodnoty byl podpořen skupinou odvětví služeb, naopak průmysl a stavebnictví stagnovaly,“ uvedl k odhadu Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Zejména mezičtvrtletní zvýšení výkonu české ekonomiky experty překvapilo. „Analytický konsensus čekal mírný mezičtvrtletní propad o 0,4 procenta. Předběžný odhad je tak nad očekávání, a to navzdory problémům způsobeným válkou na Ukrajině a energetickou krizí,“ uvedl v komentáři Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Podle něho je však počítat s tím, že české hospodářství ve druhé polovině roku upadnout do mírné recese. „Obecně se předpokládá propad tuzemské ekonomiky ve druhé polovině roku v návaznosti na zpomalování světové ekonomiky a nepříznivý dopad energetické krize,“ dodal Seidler.

Přesto by si české hospodářství mohlo za celý letošní rok udržet růst. „I s předpokladem mírné recese ve druhé polovině roku může stále tuzemská ekonomika růst kolem 2 procent,“ dodal hlavní ekonom České bankovní asociace.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00