Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v České republice se v červnu zvýšilo na 17,2 procenta. Míra inflace tak oproti květnu vzrostla o 1,2 procentního bodu, nejvíce k tomu přispěly ceny v oddíle bydlení a oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
„Meziroční růst spotřebitelských cen výrazně zrychluje od loňského července a již překonal hranici 17 %. V červnu k tomuto zrychlování opět nejvíce přispěly ceny potravin, které meziročně vzrostly o 18 %,“ uvedl v komentáři k tiskové zprávě Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen Českého statistického úřadu.
Jistou naději na to, že by meziroční inflace mohla v dohledné době zpomalovat, dává meziměsíční srovnání. V červnu se totiž ceny v Česku oproti květnu zvýšily o 1,6 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu nižší tempo než v květnu. Také v meziměsíčním srovnání ceny táhly vzhůru zejména potraviny a energie. Ovšem u energií byla dynamika rozdílná. Zatímco elektřina v červnu meziměsíčně zdražila jen o 0,6, cena zemního plynu vzrostla o 5,8 procenta.
Podle řady ekonomů se ale v případě meziroční inflace musíme připravit na to, že její kulminace teprve přijde. „Kapitolou samou o sobě je pokračující cenové šílenství u energií, které prakticky zaručuje, že se Česko inflace jen tak nezbaví. Právě energie totiž následně vstupují do výroby a poskytování všech dalších služeb a zboží, což se bude s prodlevou odrážet na spotřebitelských cenovkách i v nejbližší budoucnosti,“ uvedl ve svém blogu Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Podle předběžného odhadu Eurostatu se inflace v červnu zvýšila i v zemích platících eurem, a to o půl procentního bodu na 8,6 procenta. Česká republika by se se svou červnovou inflací zařadila nejspíše na čtvrté místo za Estonsko, Litvu, a Lotyšsko.
-red-