Search
Close this search box.

Ceny výrobců v květnu opět zrychlily svůj růst. Obilí je o 60 procent dražší než loni

Spotřebitelská inflace bude pravděpodobně ještě pár měsíců zrychlovat. Nasvědčují tomu květnové údaje o vývoji cen výrobců v průmyslu, zemědělství nebo stavebnictví, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.


„V květnu pokračoval růst cen všech výrobců. Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily téměř o 28 procent a ceny v zemědělství o více než 39 procent. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly dle odhadů o 13,5 procenta a ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 6 procent,“ uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

K výraznému zvyšování cen na úrovni výrobců docházelo i v meziměsíčním srovnání. Průmysloví výrobci oproti dubnu zdražili průměrně o 1,9 procenta, ceny stavebních prací stouply o 1,1, a ceny zemědělské produkce dokonce o 5,9 procenta.

Nejrychleji stouply ceny drůbeže, která byla v květnu o necelých 14 procent dražší než v dubnu. Následoval růst cen mlýnských a škrobárenských výrobků (o 10,1 procenta), obilovin (8,2) a jatečných prasat (5,9). Meziměsíčně se snížily ceny olejnin (o 1,2 procenta), ovoce (4), ale také elektřiny a páry (3,6).

V meziročním srovnání nejvíce stoupla cena mouky, a o to 60,3 procenta. O bezmála 56 procent zdražily olejniny, elektřina a pára (45,8), chemické látky (39,1). S výjimkou zeleniny bychom v meziročním srovnání nenašli prakticky žádné jednociferné zvýšení cen. Do dalších měsíců ceny výrobců signalizují, že i spotřebitelská inflace ještě bude zrychlovat.


-red-


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00